merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• uykuda konuşmak
  1. 1

uykuda konuşmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. tehlikeli bir durumdur
    eğer sizinle aynı odada yatanlar varsa bu yolla gizli bilgilerinizi ele geçirebilirler
  2. uykuda konuşan insanlar; uyanıkken söyleyeceklerinin çoğunu söylemeyip karşılarındakinden gizlerler, e haliyle daha söyleyecekleri çok şey olur ve horlamadıklarında konuşurlar.
  3. en yakın arkadaşınız uykusunda konuşuyorsa ve söyledikleri gerçekten çıkıyorsa, iki de bir de uyanıp, onu konuşturmaya çalışmanıza sebep olacak hadisedir.

örnek 1 ;
    - bu gece onlar-gece yatmadan önce bahsettiğimiz iki adet insan- hiç uyuyamayacaklar.
    + ne alaka?

ertesi gün okula gidilir, ve hakikat öğrenilir, biri ders çalıştığından, diğeri depresyona girdiğinden uyuyamamıştır.

örnek 2;
    x: tek çocuk olduğunu bildiğimiz bir arkadaş.
    - esra
    + esra kim?
    - x`in kız kardeşi.
    + ama o tek çocuk.

ertesi gün yine okula gidilir, x ile gerçekleştirilen bir muhabbette, x in annesinin 0 kan grubundan, babasının b, x in de ab kan grubundan olduğu öğrenilir. bu tıbben imkansız birşeydir. x arkadaşımıza pek bir şey çaktırmadan yaşamaya devam edilir. `
  4. ertesi gün laboratuvar sınavı olan arkadaş gece geç bir saatte yatar. aynı odayı paylaştığı yurt arkadaşının da ara ara geceleri uykusu kaçmakta ve uyanmaktadır. ve o gece oda arkadaşının uykusu kaçar ve korktuğu için arkadaşını uyandırır.
    aralarında geçen diyalog;
    x:uyandırılan kişi, y:korkan oda arkadaşı,z: olaydan habersiz diğer oda arkadaşı

y: (x kişisine uyandırmak için seslenir ve uyandırır) x uyandın mı ben çok korktum uykum kaçtı.
    x: korkma korkma deneyde su kaynatmayacak. (hala beyninde dersi düşündüğünden olsa gerek)
    y: (zaten korkuyo olan arkadaşımız daha da fazla korkmaya başlar ve merakla) uyandın mı sen?
    x:(yataktan doğrulur ve gözlerini tam açarak)uyandım uyandım.
    y:bir sorun mu var, diye sorar.
    x:tek sorun adsl kaldı. (o dönemlerde bir arkadaşının adsl'inde bir problem vardır ve başı fena halde bu konuyla şişmiştir.) ardından
    ekler, biliyomusun y, bugün z ne dedi. (ayağa kalkarak yüksek sesle) 'x yok burda, x yok burda' diye iki defa tekrarlar.
    y: (olanlardan sonra daha da fazla korkmuş, uyandırdığına bin pişman olmuştur ve tırsa tırsa) tamam ben yatıyorum.
    x:tamam (yorganı üzerine çekmeden yatağına uzanmıştır.)
    y:(her ne kadar tırssada arkadaşının üstünü örtmüştür.)
    x:(yüzünde bir tebessüm ifadesiyle) teşekkür ederim.

ve o gece y kişisi tekrardan uyumaya çalışmış ve 2 saat sonra uyuyabilmiştir.
    ertesi gün y, x arkadaşına ben seni gece uyandırdım diye söylediğinde x arkadaşı, nasıl yani ben dün gece hiç uyanmadım ki, diye cevap vermiştir. ve en ilginç yanı da oda da bulunan diğer arkadaşının uykusu hafif olduğu halde o da bu diyalogları ve yüksek sesle söylediklerini duymamıştır. bu olay gerçekten yaşanmıştı.
  5. konuşan siz değilseniz eğlencelidir.
    şöledir ki benim sevgili babam bu konuda çok yaratıcıdır.
    uykusunda kenan doğulu'nun sheake it up şekerim şarkısını söyler,
    işyerindeki çalışanlarına fırça atar, kabak çekirdeği bile ister.
  6. uyurken farkında olmadan yapılan kişiyi saçma durumlara düşüren olaydır. görülen rüyaya göre değişir konuşmanın konusu.

ben artık ne gördüysem gece yatağa oturup

"cüceler ülkesine hoşgeldiniz" diyerek geri yatmışım. böyle şeyleri kınamamalıyız böyle insanları koruyup topluma kazandırmalıyız bence *
  1. 1