1. pek cümle olmaz ama olsun;

" bu kez farklı olacağı umudu değil miydi yeniden sevmek? olmayacağını bile bile, umutsuzca tutulmak değil miydi aşk? aşk? çok iddialı bir sözcük. belki demeliyim. anahtar sözcük bu işte! raslantıları küçümsememek atlamamak gerekir. geleceği olmayan aptalca bir büyülenme hali bile olsa. nedir ki gelecek? şimdiyi karartan bir şey değil mi? günü yaşa!!! bırak kendini anın akışına. dünya o kadar küçük, hayat o kadar yavan ki!"

safran sarı- inci aral
  2. intihar etmekle şehit olmak arasındaki tek fark gazeteye manşet olmaktır.
    gösteri peygamberi-chuck palahnıuk
  3. "eğer bilimi seçerseniz, doğaüstü şeylerin teselli veren zincirlerinden kurtulmak isterseniz, eğer iddia ettiğiniz gibi inançlardan sakınıp, tanrısızlığı benimserseniz, o zaman inananların o küçük rahatlamalarının özlemini duyarsınız! tanrı'yı öldürürseniz, onun tapınağına sığınmaktan da vazgeçmek, orayı terk ermek zorundasınız."

"kemikleri, eti, bağırsakları ve kan damarlarını kaplayan deri nasıl insan görünümünü katlanılabilir bir hale getiriyorsa, ruhun ajitasyonu ve ihtirası da kibirle kapatılmıştır; kibir, ruhu kaplayan deridir."

"..pandora'nın kutusu açılıp, zeus'un içinde sakladığı bütün kötülükler bütün dünyaya saçıldığı zaman, orada son bir kötülük kaldığından kimsenin haberi olmamıştı: ümit. o zamandan beri, insanlar yanlışlıkla kutuyu ve içindeki ümidi iyi şans olarak yorumladı. fakat zeus'un arzusunun, insanların kendilerini işkenceye teslim etmeleri olduğunu unuttuk. ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır."

ırvin d. yalom nietzsche ağladığında
  4. "dünya da aynı anda herkese garip bir şey olsa işte o zaman şaşırtıcı olurdu.ben tek bir bakış açısına sahip olduğuma göre bana olan olasılık dışı bir şey varsa o zaman başkasına bunun olma olasılığı altı milyarda bir ise birine olma olasılığı yüzde yüz niye şaşırayım ki"

olasılıksız- adam faver
  5. *bak, bütün kadınların ortak bir yanılgısı vardır. hepsi de diğer kadınlardan farklı olduklarını zannederler. kendilerinde olup da diğer kadınlarda olmayan birşeye sahip olduklarını düşünürler. bu yüzden de, başka kadınların yaşadıklarına pek kulak asmazlar, başkalarının tecrübelerinden birşey öğrenmezler..

*dünya, sanki varolmak için değil, kaybolmak için bulunduğumuz bir yer.

*ölümlü bir varlık olan insanın, hayattan alacağı en büyük intikam, zamanı en iyi biçimde kullanmayı öğrenmektir.

*herkes, bir başkası olmak ister aslında..bu yüzden kimse kendisi kalamaz. bütün romanlar, hikayeler, piyesler, filmler bunun içindir; insana bir başkası olma imkanı sunmak için.

murathan mungan - üç aynalı kırk oda
  6. büyük cthulhu batık r'lyeh şehrinde rüya görerek bekliyor. sonsuza kadar bekleyebilen bir ölü değildir ve garip çağlarda ölüm bile ölebilir.

(bkz: the call of cthulhu)
  7. keyifler kaçık, tepeler atık! uçlarımız sivrildi, birbirimize batıyoruz. hepimiz, ne demekse, “öteki tarafa”, gıcığız!

velev ki ciddiyim! - gülse birsel
  8. düşünüyorum, öyleyse varım. oldukça makûl. fakat bundan tam tersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da çıkar: düşünen bir adamı düşünüyorum. düşündüğümü bildiğim için, ben varım. düşündüğünü bildiğim için, düşlediğim bu adamın da varolduğunu biliyorum. böylece o da benim kadar gerçek oluyor. bundan sonrası çok daha hüzünlü bir sonuca varıyor. düşündüğünü düşündüğüm bu adamın beni düşlediğini düşlüyorum. öyleyse gerçek olan biri beni düşlüyor. o gerçek, ben ise bir düş oluyorum."

puslu kıtalar atlası
    ihsan oktay anar