• görseller

• uludağ limonata
  1. markete gidip godello gibi hormonlu limonları alıp yirmibeş tanesinden yarım bardak çıkacak şekilde evde sıkıp diğer yarısına suyu basıp içine şekerini katıp içme eyleminin yavanlığı düşünüldüğünde ulan zaten orjinalinin bile tadı yok denilip sarınılan içecek.
  2. suyla seyreltildiğinde daha hipersonik bir tada sahip olduğunu keşfettiğim, bulunması kolay olmayan müthiş hede..
  3. sevgili annanem, bursada, dedemin kahvehanesinde satılmak üzere limonata imal ederdi evinde. sonra dedem öldü, annanem biz torunları için limonata imal etmeye devam etti bir süre. uzun süre olmuştu annanemin limonatasını içmeyeli ama uludağ limonata tam annanemin limonatasının tadında. çok şekerli ya da limonataya benzetemeyenler sanırım hiç kahvehane ya da pastane limonatası içmemişler. o limonatalar da limon tuzundan ve şekerden yapılır ve hemen hemen bu yapay tadı alırsınız, ve bu yapay tadları güzeldir.
  4. tadı fena değil ancak uludağ gazozun zihinlerdeki yerini silmesi zor gibi duruyo. nitekim daha bugün garsonun biri uludag limonata isteğine içinde bir dilim limonu olan uludağ gazozla cevap verdi.
  5. reklamını gördüğümdeki tüm önyargımı daha ilk yudumunda yıkan içecek.çocukluğumun sokak arası pastanelerini mi yoksa yine çocukluğun yaz akşamlarında şimdilerde kim olduklarını bile hatırlamadığım uzak akrabaların ya da mahalle komşularının kuru pastalı düğünlerini mi hatırlattı bana bilemedim?bildiğim;içecekten fazla,öte bir anlam yükledim,sevdim.
  6. efendim şu uludağ limonata denen meşhur meşrubatın sözlük dolaylarında bu kadar methini duyduktan sonra haliyle ne menem bişey olduğunu merak ettiğimden mütevellit bir sabah gazete alırken yanına 1 lt.lik küçük şişelerde satılan o ünlü sıvıyıda iliştireyim dedim.bakalım bizim mahallenin meşhur pastacısı ahmet abinin pastanesinde satılan o buz gibi,içince insanın içini kızgın kumlardan serin sulara atlamışcasına bi hoş eden,çoculuğumdan beri her yaz serinlemek ve/vcya hararetimi kesmesi için cola,gazoz,meyve suyu vb. içecekler yerine tercih ettiğim o muazzam serinletici tadı yakalayabilecekmiyim düşüncesiyle kaptım şişeyi doğru evin yolunu tuttum.eve geldikten sonra bu mühim deneyin gerek tespit alanını genişletmek,gerekse “100 kişiye sorduk şu cevabı aldık” mantalitesiyle sözlüğe sağlayacağı yararları bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında düşündüğümden (evet çok ankete katıldım) (sözlük dolaylarında) hane halkının da fikrini almak amacıyla ürünü tanıtıma giriştim.öncelikli olarak evin en küçüğü olan kız kardeşe tattırdığım bu içecekle ilgili ilginç tespiti aktarayım.bu kardeşle ilgili küçük bir dipnotuda belirtmeden geçemeyeceğim.kolanın tadını bilmez.ayranı hep maden suyuyla içmeyi tercih eder.en önemli besin kaynağı sudur.hani tatsız kokusuz olanı varya o işte…

-abla hayrola bunu niye aldın?
    -deney yapıcam
    -tamam fasulyeleri,yoğurt kovasını bi de pamuğu getiriyorum o zaman.
    -sus yaa saçma sapan konuşma kızım.iç şundan bi fırt.
    -ehehe çek şundan olmasın o.hani sigara için..
    -iyi tamam her neyse.yaa sözlükte bi limonata furyası var almış başını gidiyo bi tadına bakayım diye aldım.merak ettim sende içsene.(bu arada ben bayağı içerken o bi yudumda teşhisi koydu.)
    -böğğhh bu ne yaa acayip şekerli.

sonuç:kız kardeş “acayip şekerli” bulduğu sıvıyı tüketmeden bardağın yarısından fazlasıyla dolu olan limonatayı lavobayla bütünleştirip kanalizasyon sularına karıştırarak ziyan etti.

not:deneyin ikinci kısmında denek olarak anne kullanılmıştır.

-anne bak limonata aldım.
    -söyleseydin ben yapardım niye para verdin.hem her şeyin doğal olanı güzel kızım millet organik organik diye fink atıyo sizde yapay olanlara hücum ediyosunuz.bi de okul okuyolar.tee allahım…(her şeyi okulla bağdaştıran anne modeli başlığı olsa yazıcak çok şey var aslında)
    -anne yeter.bi içsene bakalım beğenicekmisin.
    -koy bakalım azıcık.

-bu ne böyle.plastik kokuyo kızım bu.almayın bi daha.
    -ne alaka anne yaa saçmalama şişede o bi kere.
    -valla kızım tadı da bi hoş zaten.son kullanma tarihi geçmiş mi ne.
    -off anne yaa..
    -doğal olanı için kızım ben size bi sürahi yapıp koyayim şuraya.gidip gelip için ferah ferah…hem daha güzel.
    -tamam anne saol.

sonuç:uludağ limonataya evimizde,buzdolabımızda,masamızın kenarında yer yok.tadını çok şekerli ve yapay bulduğumuz bu içeceği evimize sokmama kararı aldık ailecek.canımız limonata isterse biz yapıcaz.yok illede dışarıdan içeceksekte pastaneden başka hiçbir yer tercihimiz olmayacak…
  7. an itibarıyla ilk defa içtiğim hakkaten çocukluğumun pastane limonatalarına benzeyen gayet hoş içecek
  8. mükemmel limonata, lakin berbat bir kapağı var. tasarım mı üretim mi sorumlu bundan bilemiyorum ama bir el atılmalı mutlaka. 330cl plastik şişe elimin su toplamasına neden olmuştu, 1lt şişeler de aynı performansı sergileyecek gibi gözüküyor.