1. izmir gaziemir'de bulunur. memlekete ulaştırmacı er,erbaş,astsubay ve subay yetiştirir. bünyesinde bulunan öğrenci ve kurslar taburunda 2 bölük de asteğmen adayı bulunur. 299. dönem yedek subay öğrencilerinden biri olarak şunu söyleyebilirim ki; komando kadar olmasa da onlara yakın bir eğitim veriliyor. voleybol sahası, basketbol sahası,internet kafesi,lig tv'si, halı sahası,geniş bir kütüphanesi, fast-food türü lokantası gibi çok çeşitli olanakları vardır. ancak 3 ay bunların hiç birini kullanamadan mezun olma ihtimalin çok yüksektir. askerliğiniz buraya düşerse diye bir tavsiyede bulunayım: arka arkaya dizilen 10 kişi bir manga olur, 4 tane manganın yan yana dizilmesiyle de bir takım oluşur. en öndeki 4 kişiden biri (manga komutanı) kesinlikle olmayın, sağdaki 10 kişi, soldaki 10 kişi ve en arkadaki 4 kişi içinde de olmayın. iç tarafta kalan 12 kişiden biri olun. katıldığınız ilk toplu içtimada dumura uğrayacaksınız.
    önemli not: revir sorumlusu olmak bir ayrıcalıktır, aklınızda bulunsun.
  2. doğrusu "ulaştırma okulu ve eğitim merkezi komutanlığı"'dır. 319. dönem yedek subay adayı iken, öğrenci ve kurslar taburu, asteğmen aday kurs bölüğü'nde asteğmen adayı olarak 3 ayımı geçirdiğim güzide yerdir. 319. dönemde (2008 yılı kış mevsimi) bölükte toplam 28 adet asteğmen öğrenci olduğundan 8 kişilik koğuşlar pek rahattır.
    o zamanın eğitim merkezi komutanı olan tümgeneral raif akbaş'ın özellikle asteğmen öğrencilerin eğitimleri ile aşırı derecede ilgilenmesinden, rahat geçecek yer bazen öğrencilere zindan olmuştur. her gün yavaş yavaş kilometresi artırılan koşular adamı dellendirir. (ilk başladığımızda 1 km koşarken, kurs süresinin sonuna doğru her gün 8 km koşardık!) bir de tatbikat vardır 3 gün süren. 257 rakımlı tepe diye bir yerde senaryoya uygun savaş tatbikatı yapılır. tatbikatlarda manevra mermisi ve ses bombası kullanılır. helikopter falan çıkarılır hava saldırısı yapılırken o derece ciddidir yani.
    izmir deyip geçmeyecek, soğuk zamanda burada askere gideceksen donacağını bilerek gideceksin. hava soğuk olup da bir de rüzgar estimi bittin demektir. rüzgar adamın derisini keser resmen. sırf soğuk yüzünden bazı gece tatbikatlarının iptal edildiği zamanlar olmuştur.
    bir kaç ay önce iş amaçlı gaziemir'e gittiğimde okulun adının ulaştırma ve personel okulu olarak değiştirildiğini de gördüğümü ileteyim.