merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 3

uğur gürsoy

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #gündem
  1. - oğlumun kafasını mı acıtmış burası. gel olum ah yapalım buraya. vur vur. al sana pis sehpa vur
    - abi güzel tutar mısın ya tam vurucam hop çekiyorsun yaklaş biraz
    - al yaklaştırdım vur hadi. vurmuyorsun ki
    - aslında bu bacak mıydı tam emin değilim yaa.. ama yinede vurucam. yaklaş..

seçtiği konularla beni çoğu zaman şaşırtan çizer. bir insanın aklına nasıl böyle şeyler gelir diye şaşırıyor insan.
  2. iyice oturan espri anlayışı ile birlikte çatır çatır çizmekte ve yarmakta, ne çizgisi ne üslubu birine benzemektedir. sinir yapmadım. sadece lafı uzatmak istemedim. hakkının verilmesi gerek bu adamın. çok komik bazen.
  3. gülünecek gibi değil. vurucu espri diye birşey yok. öyle "mihmih" dedirtiyor. lafa buluyor da buluyor çizdiği şeyi.

yanılmıyorsam bu adam yiğit özgür 'ün ev arkadaşıydı. ders mi alır, beraber mi yatarlar bilmiyorum. kimilerinin bok attığı levent kırca bile bazen aksiyonuyla güldürür. bu adamın çizgi ve esprilerinde daim bir sıkıcılık, durağanlık, ayrıntı yapayım derken esprinin altına işeme hali var. ama balon balon yazılı karikatür ekolünün temsilcisi fazla isim olmadığı için kendini doğru pazarladı, olmayacak esprilerle kabul gördü, en çok okunan yerde çizerek başladı çünkü işe zaten.

yarısı hava dolu, janjan dizaynlı bir cips paketi gibi oysa ki.
  4. bu hafta gene kahkahalar attırmayı başarmıştır okurlarına, hislere ve gözlemlere tercüman olmuştur adeta. gelin birlikte bir göz atalım;

(yağmur yağmaktadır, bir adam şemsiye satan adama yaklaşır)

- ohh valla yazın su sat, sonbaharda şemsiye. hep insanların zaaflarından yararlan. rahat uyuyabiliyo musun peki, mutlu musun yani .?.

+ neden rahat bırakmıyosun beni, senin yüzünden kendimden tiksindim iyice..

- vay be!.. sırada ne var ha söylesene, bere mi?.. şşş. bere mi var lan, bere di mi?..
  5. yavaş kalkıp yolda hız alan gelenekten bir adam. karikatürlerindeki ince tınıyı yakalayabiliyorum. yiğit özgür, umut sarıkaya havası falan filan fakat şu sıra artık fazlasıyla özgün. yani taa gerilerde durup penguen'deki son günlerinde dikkatimi çekmeyi başarmışsa vardır bi bildiğim. (boru mu lan 1988'den beri bu camiayı takip ediyorum. )
    umut sarıkaya ile benzer noktaları aynı zamanda kariyeleridir de. umut sarıkaya ilk sayfalarda iki üç paragraflık metinlerle dikkatleri çekmişti. yiğit özgür'ün yarattığı "artık gülmeyeni adamdan saymıyorlar" etkisinin altında kalmıştı ve andaval internet bağımlıları yüzünden biraz geç fark edildi. fakat benim için penguen'in bir numaralı adamıydı. bu sebeple yiğit özgür'ün sanatını eleştirimden hariç tutarak derim ki "fw:) yiğit" konulu emailllerle mizah aşkı edinmiş olanların uğur gürsoy'u popülarite kazanmadan takibe alsınlar. sonra sağda solda çift tırnak arası uğur gürsoy yazıp karikatürlerinin peşine düşmesinler.

kaliteli mizahçıdır uğur gürsoy.
  6. fırat'ı ile yerle yeksan eden çizer..
    o hayali kahramanın duyarsızlığı, o çocuğun ifadeleri.. birbirinden başarılı hadiseleriyle her hafta uykusuz'un ilk okunanları arasında.. özellikle çocuğum mimikleri kahkaha sebebi..
  7. karikatürlerinde girdiği detaylar, çizdiği karakterler ve ilginç diyalogların sahibi... uykusuz çizeri, aynı zamanda imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü olan, hayal gücü ve yaratıcılığı takdiri hakeden kişi.
  8. apartmana yeni taşınanlarla tanışmak için fırsat kollayan asosyal komşu modelini o kadar güzel çiziyor ki; "acaba kendisi de öyle biri mi?" diye düşünüyor insan.
  1. 3