merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

uçak modu

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. motorola'nın mpx200,mpx220 ve diğer bazı telefonlarında desteklenen özellik.bu özelliği aktif yaptığınız zaman,gsm servis sağlayıcınızdan gelen sinyal telefon tarafından kesilir;konuşma,mesaj alıp-verme,internete bağlanma gibi özellikleri kapatmış olursunuz.ama telefonun işletim sistemine bağlı olarak diğer özelliklerini kullanabilirsiniz;mp3 dinleyip film seyredebilir ya da oyun oynayabilirsiniz.
    - yolculuk esnasında lütfen cep telefonlarınızı kapatınız.
    uyarısına kulak asmak zorunda kalmazsınız.gerçi elinizde telefonu gören yolcu ya da görevli panik yapabilir ama burada bütün olay telefonun bu özelliğini açıklayıp açıklayamayacağınıza kalıyor.ağzı laf yapan biri değilseniz bu özelliği kullanmanız önerilmez.
  2. bu hadise telefonunuzu kapalı tutmanız gereken (aslında gerektiği iddia edilen ya, neyse) mekanlarda (otobüs, metro, vs.) bile müzik dinlemenize izin verir ki bu süper birşeydir, lakin bir türlü anlatamazsınız elinizdeki telefonla oynadığınızı gören duyarlı yurdum insanına, bu yüzden tadınız kaçabilir aman derim.
  3. artık çoğu özelliği bol multimedyatik telefonda karşılaştığımız özellik..kısaca şebeke sinyali kapalıyken telefonun diğer özelliklerini kullanabilmedir..hadi uçakta olmasa da otobüslerde bu teknolojiyi inkar edecek ve "kapasana yavrucum telefonunu!!" diye size kızacak amcalar/teyzeler olacaktır..nitekim onlara bu özelliği anlatamayabilirsiniz..başıma geldi ordan biliyorum, muavinlere bile derdimi anlatamadım..
  4. otobüste gelirken gerizekalı muavin ve gerizekalı teyzeye bi türlü hat almadığı için sorun olmayacağını anlatamadığımdan işe yaramayan hede.hayır teyze anlamamakla kalmadı muavine tel.kapatmadım sanıp anons ettirmeye kalktı.
  5. zaten tupolev'e falan binmiyorsanız modern uçaklarda kokpit, elektromagnetik dalgalara karşı kaplanmıştır (bkz: shielded). hadi bu da yetmiyor gene de telefonlarımızı bu moda alıyoruz. bu da yetmiyor hostesin atarıyla uğraşıyoruz.

- beyfendi lütfen telefonunuzu kapatır mısınız?
    + uçak modunda?
    - *beyfendi lütfen telefonunuzu kapatır mısınız!* [atarlanır]
    + [yakakartına bakar] tamam şeyma.
    - *teşekkür ederim* ["mnsiktimin bi de seninle uğraşıyoruz" tonunda]
    + (sen gidince ben açıcam ki gene telefonu! açıcam ki!) [5 yaşında çocuk moduna girer]