• görseller

• uçak mühendisliği
  1. uçak mühendisliği, havada hareket eden uçak, helikopter, roket gibi araçlar ile silah sistemlerine ait mermi gibi yapıların tasarım ve geliştirilmesini amaçlayan bir mühendislik dalıdır. bu mühendislik dalı aynı zamanda anılan araçların bakım, onarımları ve işletme koşullarına ait becerileri de kazandırmaktadır. (kaynak: itü uubf web sayfası)
  2. inşallah kazanacağım , kazanırsam fundamentals of aerodynamics kitabını severek okuyacağıma söz verdiğim , ama bu sözümü kazanınca unutmam muhtemel olan bir bölüm.

çoook sonraları edit : vazgeçtim endüstri mühendisi olucam gayrı

gene edit : evet itü endüstri mühendisliğine yerleştirildim.
  3. diplomamı kıvırıp bi tarafıma monte etmeden satıyorum.

--------------------------------------------------------------------------

itü' den haziran 2007 tarihinde aldığım uçak mühendisliği diplomasını satıyorum. ürün sıfır, yırtığı-çiziği yok. ayrıca ürünümüz iş bulamama garantili olup, garanti süresi 2 yıldır. garanti süresi içerisinde kendi çabalarınızla iş bulabildiğiniz taktirde paranız iade edilecektir. torpille iş bulumları kullanıcı hatasına girmekte ve garanti kapsamı dışındadır.

fiyat: 100 ytl (istanbul içi adresine ücretsiz yolluyorum, istanbul dışı kargo ücreti müşteriye ait)
    takas: yapılır

eğer hemen 15 dakika içinde ararsanız 3 adet hepsi pekiyi ilkokul karnesi de hediye!!! haydi ne duruyorsunuz. hemen arayın.

-------------------------------------------------------------------------
  4. zaman zaman bu bölüm hakkında gerek hali hazırda içine girmiş olanlardan olsun, öss aşamasında girmeyi isteyenlerden olsun çeşitli sorular alıyorum. tek tek cevap vermektense bir giri patlatayım da soranlara bakınız verip, karizma yapayım diye düşündüm.

işte size uçak mühendisliğinin gerçek yüzü.

1) uçak mühendisliği erlenmayer gibidir. ismini duyunca "vay amına koyım ya" dersiniz ama kendisini görünce tepkiniz "şaka mısınız lan siz" e döner. erlen mayer... efsanevi alman orta saha oyuncusu, bilemedin avusturyalı filozof ismi gibi duruyor ama bildiğin tipsiz şişe ulan. lisede kimya laboratuvarında hoca erlenmayer almaya arkadaki odaya gittiğinde yanında 1.90' lık sarışın, mavi gözlü, nowitzki gibi bir adamla gelecek sandım, içine işeyip test için doktora verilen şişelerden çıktı. tam bir hayal kırıklığı.

2) bu bölümden mezun olup, masa başına oturup bir airbus a390 falan tasarlayacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. zaten ülkemizde tasarım yapmak henüz tasarım aşamasında olduğu için tasarlamayı tasarlamak sizin için en güzelidir. ha oldu da airbus, boeing veya mcdonnel douglas gibi şirketlerden birinin tasarım bölümüne girdiniz; yapacağınızı maksimum iş, düşük basınç kompresörünün baştan beşinci sırasındaki rotorun aerodinamik olarak tasarımıdır. öyle koca uçağı tasarlamak bir insanın yapabileceği iş olsa, ben burda sözlüğe yazıyor olmazdım.

3) "bölüme girer, fransızca kursuna başlarım. diplomayı alır almaz ver elini airbus derim." . "alırsın eline" diyorum o halde. airbus da açmış türk uçak mühendisleri gelse de uçak yapsak beraber diyordu zaten. airbus fransa, fransız sömürgeleri asıllı vatandaşlarını staja bile almıyor diyim, siz anlayın. "o zaman boeing' e girerim ben deee".

evet, nasa' ya da girersin sen.

4) okuması çok zor mudur değil midir sorusu ise göreceli bir kavramdır. eğer bir fen lisesi veya ciddi bir anadolu lisesi bitirdiyseniz fazla kasmaz, zaten bir çalışma kültürünüz oluşmuştur. ha senin kültürün ne lan? diye sorarsanız, sınava dersin zorluğuna göre 1-5 gün önceden çalışmaya başlarım derim. [derslere giderseniz bu süre kısalır]

5) "peki türkiye' de ne yapar bunlar?"

türk hava yolları nda yaptığım part time stajımdaki izlenimlerime göre çok güzel çay içerler. günde 3 demlik bitireni şef yapıyorlarmış. stajda baktılar ben 3. bardakta kusuyorum, öss' ye tekrar gir sen dediler.

türkiye' de yapılan şey bakım mühendisliği diye geçen ilginç bir iş koludur. tezgahtar da satış sorumlusu oldu artık ya neyse. teknisyenler bakım yapar, mühendis de çayını yudumlarken bakım formunu imzalar. arada gelip, "şurasına da iyi bakın. haydi aslanlarım" diye gaz verir. fatih terim' den iyi bakım mühendisi olurmuş.

6) "bu kadar mı kötü be? sıçtın hayallerimin içine"

son cevap: yok lan abartıyorum. ama "sen ey bu zehirli kelimeleri okuma cesaretini gösteren ürkek okuyucu, sırf puanın tutuyor diye uçak mühendisliğine giriyorsan, senin kafana sıçayım"
  5. liseden arkadaşım bu bölümü yazdığında aralıksız taşak geçerek hayata küstürmüştük kısa bir süre. biz "host mu olcan, kolonya mı tutcan" gibisinden sığdan da sığır espriler yaparken dersanedeki rehberlik hocası da "kardelen kıraathanesine git de gör uçak mühendisleri ne iş yapar" diyerek son darbeyi vurmuştu. işin ilginç yanı kardelen kıraathanesinde üç adet işsiz uçak mühendisinin akşama kadar kağıt oynuyor oluşuydu.
    (bkz: bu da böyle bir anımdı)