• atlas

bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
  1. üniversite mezunlarının askerliğe adım attıkları mekandır. yedek subay adaylarının sınavları burada yapılır ve yanında askerlik hakkında fikir verici,saatler süren gereksiz beklemeler ve sıralar sunulur. işkence sabah 6'ya doğru başlar. avrupa yakası'ndan toplu taşıma araçlarıyla gitmek isteyenler için en ideal araç olan 500t hat numaralı özel halk otobüsünün sabah 6 civarı topkapı'dan hareketlenen ilk seferine yetişmek amacıyla 6 civarı kalkılır. otobüste görülen elinde sarı zarf taşıyan kişiler sizinle birlikte o gün sınava girecek olan insanlardır. ineceği yeri kimse bilmediği için sarı zarf taşıyan gençlerin gözleri sürekli birbirlerindedir. elinde sarı zarf olan fakat sınava gitmeyen bir insanın başka bir durakta inmesi sonucu onlarca genç sınava geç kalabilir.
    bir şekilde tuzla piyade okulu'na ulaşıldıktan sonra da beklemeler başlar. saatlerce ayakta dikilip sınava girildikten sonra o masa benim bu masa senin gezmeleri,bir kişinin yapabileceği işi 15 kişiye yaptırmaya çalışmanın sancıları,bu beklemeleri takip eder. 4-5 saatlik bir işlemler sırası sonucunda tuzla piyade okulu'ndan birkaç gün sonra gidilecek asker ocağı hakkında çok güzel fikirler edinilerek çıkılır.
  2. moral bozmak gibi olmasın ama, askerlik yapanlardan birinin dahi "askerliğim rahat geçti" demediği yer. özellikle uzman erbaşlara dikkat edin derim.
  3. uzman çavusların gayet iyi eğitimli teğmen-üsteğmenler gözetiminde kısa dönem askerlere eğitim yaptırdığı 317 nci kısa dönem olarak askerliğimin acemiliğini tamamlayıp geri kalanında da yaşayacağım birliğim.
    benim gibi ağustos döneminde acemiliğinizi yapacaksanız su konusunda sıkıntıya gireceğinizi garanti edebilirim, ayrıca uzun dönem askerlerin de size karşı takındığı tavır çok da dostane olmayacaktır. kantin gazino gibi stratejik noktalardaki uzun dönemlerle öncelikle iyi geçinmeye çalışın olmuyorsa bölük komutanınıza topluca yapacağınız şikayetler dikkate alınacak ve sorunlu-sorumlu kişiler değiştirilecektir. kısa dönem olmanız sizi komutanların gözünde sözüne daha inanılır yapacaktır. ayrıca muhtemelen ilk ayınızı geçireceğiniz gösteri ve tatbikat taburu nda bolca yürüyüş,gösteri ve bilimum gösteriş işlerini öğrenirsiniz. canınızı sıkmayın, özellikle acemilik yorgunlugunuz ve yaşama mücadelenize dalmanız dolayısıyla hızla geçiyor. sonrasında kısa dönem iseniz askerliğinizin devamını da burada tamamlarsınız. özellikle sosyal tesisler ve sinema, kütüphane gibi yerlerde görev alırsanız rahat bir askerlik geçireceğinizi garanti edebilirim.
    (bkz: hayırlı tezkereler)
    (bkz: cümlemize)
  4. olum yedek subay oldum. komutanım ben asarım, sokarım, ısırırım, atlarım laaaaan nidalarıyla girilmemesi gereken yer. zira havanızı ertesi günden itibaren salıverirler .yatağınızı kendiniz yapar, yemeğinizi kendiniz alır, koca bölüğün yemeğini siz dağıtırsınız. gazino sorumlusu erin suratındaki yavşak gülümsemeyi iliklerinize kadar hissederek şurayyğıda sil şurayyağada paspas at gibi talimatlar alırken buluverirsiniz kendinizi. kimi zaman ise düşündürür; elinizde fırçayla yerden 50 cm yükseklikteki fayansın ortasındaki boka bakarken ulan bu nasıl bir göttür, nasıl bir ötürmedir, ayaktamı sıçıyon eşşoğlu gibi düşüncelere gark ettirir adamı.
    (bkz:
    kendindem biliyorum)