• görseller

• turizm ve otel işletmeciliği
  1. yakında itü tarafından da açılacağını duyduğum,inanmadığım inanmak istemediğim bölümdür.söyleyen hocamız ilk önce okul sınırları içinde bir otel veya konuk evi yapılacağını(sözde itü öğrencileri,öğrenci velileri, mezunlar ve öğretim üyeleri için) sonrada bu bölümün açılacağını söylemişti geçen senelerde.şimdilik konuk evi kehaneti tuttu gerisini önümüzdeki günlerde göreceğiz.
  2. geçenlerde gördüğüm hoş bir yazı
    turizmci olmak nedir? turizmci olmak, sosyal hayatını sıfıra indirip çalıştığın tesis için yaşamaktır. çocuklarına eşine sevdiklerine minimum zaman ayırmak rüyanda bile sorunlu misafir ve sinirli müdürlerle boğuşmaktır.turizmci olmak kışın işsiz kalacağını bile bile lades olmaktır. 8 ay para biriktirip 4-5 ay onu yemektir. turizmci olmak hiçbirşeyin taksidine girememek girersen çıkamamaktır. her sene patlayan turizmden payın senede bir defa verilen (belki) %3-5 zam oranıdır. turimci olmak terlemek ama kötü kokamamaktır. sinirlenmek ama surat asamamaktır. koşmak ama yorulamamaktır. turizmci olmak aldığın üç kuruş maaşla zenginmiş gibi davranmaktır. en az iki dil konuşup bir türlü yönetime derdini anlatamamaktır. turizmci olmak tatil, bayram günlerinde daha çok çalışmaktır. otelinde oda bile kalmasa misafiri başka otele yönlendirip mutlu olmasını sağlamaya çalışmaktır. sarhoş misafire 12 den sora beleş içki alamayacağını söylediğin için şikayet alıp haksız çıkmaktır. turizmci olmak çocuğunun bakıcısının şivesiyle konuşmasıdır. saatlerce ayakta durmaktan oluşan varis çarelerini internetten aramaktır. tonlarca malzemeyi birimlerine dağıttıktan sonra üzerinin kirlenmesinin suç sayılmasıdır. turizmci olmak 3 saat ücretsiz mesainin normal 15dk gecikmenin memleket meselesi sayılmasına katlanmaktır. turimci olmak her sene başka bir sektörde iş arayıp bulamamak ve esarete geri dönmektir. turimci olmak yağan yağmur için misafir tarafından suçlanmaktır. antrakın ne demek olduğunu bilmektir. doğan esmer.
  3. ne yapalım okuyoruz işte dediğim, kendini geliştirirsen bal gibi yükselme imkanı sunan bölümdür. evet,evet iki yıllığı dahil bu sözüme bende bu bölüm okudum arkadaş ondan söylüyorum ama aslında tam okuma sebebim çabuk biteceğine düşündüğüm inançtır...
  4. turizmci denilmemesi gerekiyormuş efendim bu bölüm mezunlarına.ben bugüne kadar öyle diyordum taki sayın damdaki devenin beni uyarıp ben sana tornacı mı diyorum feryadına kadar.turizm ve otel işletmecisi efendim.saygılarımla.
  5. bu bölüm eşit ağırlık puanıyla öğrenci alsa da dersleri tamamen her hangi bir sözel bölümden farksızdır.biraz dışınızı sıkarsanız çok rahat bitirebiliceğinize inandığım basit bir bölümdür.derslerine çok çalışmanıza gerek kalmaz.mezun olduğunuzda derslerin hiç bir önemi kalmaz.turizm ve otel işletmeciliği bilgileriniz iş arama konusunda kum tanesi kadar fayda sağlar.asolan pratikliktir.