1. bir nisbe, künye.

  özellikle araplarda yaygın olan isimle beraber künye, nisbe ve lakap kullanma geleneğinden zihinlerimize yansımış bir kelime. "turab" toprak demektir. örneğin, hz. ali'nin bir lakabı da "ebu turab" idi. ancak kelimenin sonuna gelen "i" eki bunun bir nisbe olduğunu gösteriyor. yani "topraklı" anlamında olmak üzere kime aitse o kişinin nereli olduğunu gösteriyor.

  bu konu zevkli aslında. biraz daha açalım.

  bir kahramınız olsun. adı " ebu muhammed ismail bin mahmut el-turabî "

  *ebu muhammed: lakap. bu, adamın muhammed isminde bir çocuğu olduğunu da gösterir.
  *ismail bin mahmut : isim ( günümüzde 'bin' kalkmıştır. örneğin bir arabın ismi ahmet mahmut ise ilk ismi kendisinin ikincisi ise babasının ismidir ve soyad olarak kullanılır. günümüzde böyle bir kullanım yaygınlaşmıştır.)
  *el-turabî: künye. kişinin nereli olduğunu gösterir. diyelim ki ırak'ta "turab" diye bir şehir var. bu vatandaş oranın bağrından kopup gelmiş demek ki. mesela sudan'ın kurucusu bir adam var sanırım ya da büyük siyasetçilerinden biri; hasan turabi diye. bu örneğimize uygun bir kişidir isim olarak.

  işte "turabi" kelimesini de bu çerçeve içerisinde değerlendirirsek bir anlam kazanmış olur. ya değilse bi şeye benzemiyor.

  (bkz: ukte)
 2. türkiye' de doğu anadoluda, özellikle de dersim yöresinde rastlanan bir erkek ismi.

  turabi çamkıran'ı da araştırın, mersinli olmasına rağmen büyük ihtimalle dersim göçmeni çıkacaktır.