1. uzun süre "totem"i sevdiğine kaçmak isteyen bir kız, tabu'yu da onun gaddar abisi sanırdım. kardeşine kontör almayan, defalarca cep telefonunu kıran zalim tabu ve totem hakkında; annesine mini etekler diken sevgli terzi freud'un kitabını okuduktan sonra fikirlerim değişti,iyi de oldu hani
  2. freud'un totem ve tabunun tanımlamalarını, totem ve tabunun nasıl oluştuğu ile ilgili öne sürülen tezlerin karşılaşmasını ve tartışmasını yaptığı, totemin mi tabuları oluşturduğu yoksa tabuların mı totemi oluşturduğu ile ilgili öne sürülen görüşleri paylaşıp, tek tek çürüttükten sonra; totemin tabuları oluşturduğu ve totemin kökenini ise çocuklardaki oidipus kompleksine bağladığı ilginç eseri.
    günümüzde de bazılarının varlığını hala devam ettirdiği ilkel kavimlerin totemlerini ve tabularını anlatan baştan sonra kadar şaşırtan, çıkarımlarla dolu ve dünyaya bir daha aynı gözlerle bakamayacağınızın garantisini veren eser, çok sevdiğimiz kişilere karşı aynı zamanda büyük bir nefret beslediğimizi, intahar eden kişilerin kendilerini acı çekmekten kurtarmak için değil çektiği acılardan sorumlu tuttukları kişileri cezalandırmak için intahar ettiğini ve çocuklarda görülen hayvan korkusuna oidipus kopleksinin neden olduğu görüşlerini savunuyor.
    ve freud her ne kadar totem ve tabuların temelini oidipus kompleksine bağlasa da kitabın sonunda bu çıkarımın asla yüzde yüz doğru olamayacağını, ilkel kavimlerle ilgili kesin bilgilere ulaşılamayacağını ve totem ve tabu nun aslında göründüğünden daha da karmaşık bir yapıya sahip olduğu sözleriyle kitabı tamamlıyor.