1. amerikalı yerlilerin kutsal saydıkları hayvan,ongun.ilkel toplumlarda topluluğun ondan türediği sanılır.
  2. futbol maçlarında yapılan uğurlara verilen bir isim. misal aşağıdaki diyaloglar buna örnektir,

- abi ilk yarıda gömlek vardı üstümde, ç.ıkarmayacaktım, bozduk totemi.

* beyler yer değişip totem yapıyoruz, gol atarsak saat yönü tersine yer değiştiriyoruz.

başka bir örnekte fenerbahçeli genç ve kel semih şentürk'tür. kendisinin doğuştan "sonradan girdiği maçlarda gol atma totemi" vardır.

ek: atletizmden, tenise, bowlingden, krikete, diğer spor branşlarında da yapılabilir tüm bunlar tabi ki...
  3. yüksek, büyük ve genellikle yol kenarlarına kurulan 'büyük t' şeklindeki tabelalara da verilen isim..
  4. aşk tutulması filminde fener'in maçı kaybedeciğini hisseden uğur'un maça gitmeyip sinema gibi başka bir yere gidip "totem yapıyorum" olarak adlandırdığı durumdur.
    hadi uğur bu gece de totem yap da fener 5 gol birden yemesin.
  5. bu havuzu dipten tek seferde geçersem eve döndüğümüzde msj atmış olacak inancıyla başlayıp hipoxi sonucu hastanede sonuçlanmış inanç..

bunu hep yapan arkadaşım vardı. manyaklık derecesine gelmişti.

trafik ışığı sarıya dönmeden yetişirsek bu akşam arayacak..
    kulağıma su kaçırmadan 5 takla atarsam kesin bana dönecek..
    çişimi yaparken tuvalet kağıdı kullanmadan donuma hiç damlatmazsam yüzdeyüz ayaklarıma kapanıp barışalım diyecek..
    ve en sonunda "bu havuzu yüzerim laaannn hemde dipten hilmican da beni arar bu akşam" dedikten sonra hastanelik olmuştu zavallım..

aşk tutulması isimli filmde ise "totem bir şeyin gerçekleşmesi için başka birşeyden vazgeçmektir" diye tanımlanıyor.
    bu durumda arkadaşımın birşeyin gerçekleşmesi için hareket ettiği açık ama bunun için neyden vazgeçtiği tartışılır..
    tuvalet kağıdı kullanmaktan vazgeçtin diye sevgilin sana dönmez herhalde pelinsu!!