1. jeofaji (geophagia).
    toprak, kil, kireç vs. yemek. pica denen, normalde yemek olmayan şeyleri yeme hastalıgının bir türüdür. çocuklarda da görülür yetişkinlerde de. aslında toprak (özellikle kil) insan sağlığına faydalı birşeydir. vücuttaki parazitleri kendisine çeker ve atılmalarını sağlar, midedeki fazla asidi emerek mide yanmalarını önler. ancak toprakta binbir çeşit, bakteri, parazit ve parazit yumurtası olmasından dolayı faydasından çok zarar getirir.
    hatta a.b.d.'nin güneydoğu eyaletlerinin toprağının kendine bir has tadı olduğu için dükkanlarda satıldığını veya postayla eşe dosta gönderildiğini duymuştum.
  2. çocukluktan ergenliğe geçişte bu rahatsızlığın devam etmesi, daha çok kız çocuklarında yaygındır. adet düzensizliği, dengesiz beslenme ve emilim noksanlığı sonucu hastalık bu yaşlarda da ortaya çıkabilir.
  3. demir eksikliği yaşayan yavruların kendilerine engel olamadan gerçekleştirdikleri eylemdir. cahil anneler çocuklarını dövecekleri yerde alıp doktora götürmelidir.
  4. çoğunlukla demir eksikliğinden kaynaklansa da eylemi gerçekleştiren çocuğun mutsuz olduğuna da işaret edebilir zaman zaman.
  5. anemi problemi olan çocuklarda gözlenen eylemdir. toprak ıslanınca gerçekten çok güzel kokar, öyle ki koklarken yiyesi gelir insanın. kaldı ki esasında her insan yaşamında bir miktar toprak yer, hatta bu gereklidir. pekmeze kıvam vermesi için atılan toprak ve sıvı yağdaki ağartma toprağı buna örnek gösterilebilir. ha bir de iyi yıkanmayan sebzelerdeki kum var.