merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
 • görseller

  • tipe bak çay demle
  • tipe bak çay demle
 1. 1

tipe bak çay demle

 1. bu başlıkta
 2. bakın dur
 3. sırala
 4. #absürt
 1. görmeye tahammül edilemeyecek şahıslar için söylenen sözlerden biri."tipine oturuyum","tipe bak tipe,şer atıyor öte" gibi benzer cümlelerde kullanılır.
 2. eskilerin sık kullandığı bir deyim. gıcık olunan insana bakıp kafa atma isteğini bastırmak için "bir çay koyayım içeyim de sinirimi alsın" mantığından hareketle söylenmiş. şimdilerde pek kullanılmıyor. yerine "ulan tipe bak amına koyduğumun çocuğundaki" gibi deyimler var. bu da eskilerin ne nazik, ne sabırlı insanlar olduğunu gösteriyor.
  (bkz: biz böyle değildik yaşarken olduk)
 3. hoşlanılan kızın başkasıyla birlikte olması durumunda,o birlikte olduğu eleman hakkında verilen sakin bi tepkidir ki çok daha sertlerini vermek çoğu zaman mümkün olabilmektedir, malum aşkın gözü kördür.
 4. kişiye harşı hissedilen hoşnutsuzluk göstergesidir. çocukluğumuzda kullanırdık bu kelimeyi ama zaman içinde unuttuğumuz her şey gibi bunu da unuttuk.
 5. insanda nefret uyandıran kişiler için kullanılan bir tanım.ama babam daha güzelini söylerdi''yakalansa tipsizlikten altı ay yer.''
 6. bizim mahallenin muhtar adaylarından biri için az önce içimden geçirdiğim söz öbeğidir ama çaya yazık olacaktır, zira o tipe bakıldıktan sonra demlenen çay zehir olur.
 1. 1