1. stephen king'in romanlarında ve senaryosunu yazdığı filmlerdeki tipik sahneleri içeriyor, öyle ki izlerken bilmeseniz de stephen king yazmış diyosunuz
 2. aklımda kalan ender filmlerden biri. insani duyguların ağır bastığı, eziyet eden gardiyana duyulan nefret ve minik fareye duyulan sevgi.. insanı cidden kalbinden vuran bir film. izlenilesi. tom hanks olunca iş daha da zevkli hale geliyor tabiki.
 3. romandan senaryoya dökülen filmlerin kötü olması gerçeğini alt üst eden harika bir film. bir gün bir gecede bitirdiğim kitabın ardından sinemada izlediğim, başından sonuna kadar harika bir filmdi. kitabı okurken kafamda kurduğum tüm karakterler yerine oturmuş, yalnız delacroix'in idam sahnesi çok kısa tutulmuş. kitapta bu sahne neredeyse altı sayfa sürüyordu. stephen king'in sinemaya aktarılan diğer filmleriyle kıyasladığımızda en başarılısı da bu film olsa gerek.
 4. rahatlıkla,kitabından sinemaya uyarlanmış en güzel film diyebileceğim,kitabı okuduktan sonra film izlendiğinde "lan ben de burayı böyle hayal etmiştim okurken" dedirten,karakterleri,mekanları,hikayesiyle etkileyici kitap/film.

  yalnız şöyle birşey var, kitabın sonunda filmde olmayan bir bölüm vardır ki bu bölüm okunduğunda boğazınızda birşeyin takılmasına sebebiyet verir.tutamazsınız kendinizi...

  ayrıyetten;
  (bkz: @652994)
 5. stephen king'in aynı adlı romanından sinemaya da uyarlanan, tom hanks(paul edgecomb)ile michael clarke duncan'ın (john coffey) muhteşem oyunculuğuyla sinema tarihinde iz bırakan 1999 yapımı david tattersall filmidir.
  filmin baş kahramanlarından mucizevi güçleri olan devasa zenci john coffey'nin baş harflerinin kısaltması olan j.c.'nin jesus chirst yani isa'nın kısaltması olması da ayrıca dikkat çekicidir.