1. hamile kadınlara da yapılabilen aşı. eğer kadın aşılı değilse doğumda enfeksiyon kapma ihtimaline karşı doğumdan önce aşılanırmış, artık doğumlar steril ortamlarda yapıldığı için riskli durumlar dışında gerekli değildir
  2. dün iş yerinde önce alfabetik olarak sonra da kendi aralarında tarih sırasına göre dizdiğim narkotik/psikotrop ilaçlar izlem formlarımı zımbalarken yanlışlıkla işaret parmağımı zımbaladım.zımba teli sonuna kadar etime battı. iki küçük kırmızı nokta belirdi önce. sonra noktalar lekeye dönmeye başladı; düzgün kenarları tırtıklandı. ojelerimle takım oldular.
    hemen harekete geçtim.
    sağolsun bir alt katta bulunan kadın doğum servisindeki hemşireler bana çok şefkatli davrandı.
    minik yaramı temizleyip kapattılar. ben de gönül rahatlığıyla işimin başına döndüm.
    sonra akşam bir arkadaşımla sohbet ederken onun sorusu üzrine en son tetanoz aşısı yaptırmamdan bu yana beş ya da altı yıl geçtiğini hatırladım.
    bu gün öğleden sonra tam bir eylem kararlığıyla tetanoz aşımı koltuğumun altına alıp acil servise indim.
    -biraz canınız yanabilir, dediler.
    +yok canım, dedim artist artist.
    gerçekten yandı.
    sonra bütün gün sızladı kolum.
    ateş gibi oldu, kızardı.
    ilkokulda aşı yapılan çocukların psikolojisine büründüm birden.
    mızmızlandım. iki dakikada bir ne kadar şişmiş diye gömleğimin kolunu sıyırıp bakmaya başladım.
    aşıdan sonra tatil olurdu eskiden.
    yine tatil bekedim; ama kimse tatile göndermedi beni.
    tatil isterim.
  3. deprem gibi afetler sırasında olası yaralanmalarla kapılan tetanoz virüsünün öldürdüğü duyulup yaptırılmasına karar verilen aşıdır.
  4. iki yıl önce ramazan ayında iftara yetişmek isterken vadi yurtlarının ordaki tel örgülere kafamı takıp yarmam sonucu apar topar hastanede olduğum aşıdır. iftarı aşıyla açmakta varmış kaderde.
  5. biraz önce kopmuş bir demirle elimi kesiğim için yaptırmam gereken aşı fakat sabaha gidip yaptırıcam umarım.
  6. kadın doğum uzmanlarının bir kısmı bu aşıyı gereksiz buluyor.
    çünkü ameliyathaneler artık sterilmiş.

hadi steril olsun.

ama bir düşünün bakalım doğum denen nane öyle iki hafta evvelinden haber verip zamanında gelen bir nane mi?
    malesef değil. sağda, solda, arabada, dükkanda, uçakta doğuran bir sürü kadın var.

ameliyathanenin önünde yaşayacaksanız olmayın emme hepinizi alabilecek bir mekan değil orası.
  7. ağrılı olmayan aşıdır.

ağrı meselesi bünyeye göre değişiyor, bahsetmeye değen ağrı çok nadir vakalarda rastlanıyor. kolun dışına, özellikle triceps civarına yapılırsa ertesi gün kolu tam açamayabiliyorsunuz ama, bir tutukluk hissi oluyor.