1. cumhuriyet halk fırkası'na karşı kazım karabekir önderliğinde 17 kasım 1924'te kurulan türkiye'nin ilk muhalefet partisi.
 2. bu partinin kuruluş tarihi olan 17 kasım tarihinin vahtedtinin istanbulu terkediş tarihiyle aynı olmasıda ilginç bir raslantıdır.raslantı demek ne kadar dogru olur o da tartışılır.
 3. gericilikle ve cumhuriyet düşmanlığıyla suçlanan, bugünün türkçesinde adı "ilerici cumhuriyet partisi" olan partidir.
  daha sonra ismet inönü tcf'nin cumhuriyeti yıkmak istemesinin söz konusu olmadığını açıklamış ve tcf'nin kapatılmasının yalnış olduğunu düşündüğünü söylemiştir.

  takrir-i sükun yasasıyla kapatılmıştır. bu yasayla birlikte tek parti iktidarı tam anlamıyla başlamıştır.

  bu parti ayrıca genel seçimlere katılamamıştır.
 4. türkiye cumhuriyet tarihinin ilk geniş halk desteğine sahip partsidir. kurucuları eski askerlerdir. kapatılması için seyh sait isyanı sadece bahane olmuştur. gerici olarak nitelenmelerinin gerekçesi olarak "partimiz bütün dinlere saygılıdır" ibaresini göstermişler ve partiyi kapatmışlardır.

  aynı kişileri daha sonra izmir suikasti sanığı olarak yargılamışlar fakat asmaya güçleri yetmemiştir. karar m. kemal paşa'dan dönmüştür.
 5. jön türklerin prens sabahattin kanadından, ademi merkeziyet ve serbest müteşebbisliği savunan, günümüze liberal demokrat ya da muhafazkar demokrat olarak çevrilebilecek parti. demokrat parti geleneğinin kökenidir.
 6. benim duyduğum şöyledir;

  şimdi bir terakkiperver cumhuriyet varmış tamam mı. sabah kalkmış bu karısına kalk kız çay yap demiş. karısı da demiş ki lorem ipsum color sit amet. oha lan demiş cumhuriyet. demek sen hep böyle yapıyodun. sonra beraber dışarı çıkmışlar. ahahaha

  lan?
 7. cumhuriyetçi adı altında din propanagası yapan, parti kurulmadan önce hilafet elden gidiyor diye bağıran, cumhuriyeti karşı direnen insanların cumhuriyeti hazmedemen kurdukları partinin adıdır...