1. temizlik ayrı bir kavram, iman ayrı bir kavramdır.imanlı insanları temizliğe yönlendirmek için kullanılan bir söz olabilir ancak.
 2. ama ne hikmetse bu ülkedeki müslümanların çoğunluğuna gelmeden bir yerde kaybolur. temizlik madem imandan gelir, neden camiler temizliği türklerden öğrenen avrupalıların kiliselerinden kat be kat daha kirli?
  neden sokaklarımızı ciddi manada bok götürüyor?
  hadi sokağı geçtim, hayranlık ile izlediği deniz manzarasına bakarken o denize çöp atıp ne yaptığının farkında olmayanlar da iman nerde?
  ha ama sorsak hafta 1-2 duş alır, bol bol da abdest...

  temizlik imandan gelir ama çoğunlukla da sadece namaz kılmadan öncedir o an bu ülkede.

  temizlik imandan gelir diye benimseyip de uygulamamaktır zaten.
 3. ortalıkta pirüpak gezen imansızlar kadar leş gibi dolaşan imanlılarda olduğuna göre doğruluğu tartışılacak bir saptama.
  yani arkadaş sen yolda yürürken bütün sümüğünü çekip haak tuuu şeklinde sokağa tükürüyor musun? tükürüyorsun.

  en üst kattan çöp torbasını sokağa sallayıp patlatıyor musun pat diye ? patlatıyorsun

  gayet rahat arabanın ön camından elini çıkarıp küllüğü boşaltıyor musun? boşaltıyorsun

  trende çekirdek yiyip çöplerini yere atıyor musun ? atıyorsun

  vapurda mısır yiyip koçanını denize sallıyor musun ? sallıyorsun

  yazın pazar günleri sahilde ailece piknik diye yaptığın aktivitenin akşamında bir savaş alanı bir çöplük bırakıyor musun? bırakıyorsun

  yapma arkadaşım yapma temiz insan ol imandaki temizlik asıl bunlar bence ..
 4. islam dininin birçok açıdan güzeli öğretmesi gibi bu da temizliğin "güzel bir şey" olduğunu bize anlatan bir sözdür. örneğin ne var efendim islam dininde 5 vakit namaz var, namazdan önce de "abdest" diye bir şey var. abdest ne anlama geliyor? temizlik anlamına geliyor. kullar bedenine, doğal kaynaklarına iyi bakmalı, temiz tutmalı diyor aslında...
  şimdi bir de türkiye gerçeğini inceleyelim; sabah bir otobüse biniyorsunuz hele bir yaz ayıysa leş gibi kokuyor. insanlar ter kokuyorlar, parfümden haberi yok mesela leş gibi sigara kokmakta, ayakları kokuyor, demiri tutuyorsunuz yapış yapış, tırnaklara bakıyorsunuz araları pislik içinde... ağızları kokuyor zira ayda bir dişini fırçalarsa şükrediyorsunuz. tuvalete giriyorsunuz, sifon bile çekilmemiş, sokakta yürürken hop atıyor elindeki çikolata kabını yere...
  toplum müslüman, temizlik imandan geliyor, teğet geçiyor...
 5. sözde değil özde temizlik önemlidir. önce insan temiz olacak, doğaya ve varoluşuna saygılı olacak.
  katiller de bir zaman bebektiler diye düşünürsek her insan dünyaya tertemiz gelir. beynini kalbini ve duygularını temiz tutabildiği ölçüde iyi bir insan olur. yaratılışına ters düşmeyen huylar ve becerilerle gelişen insan temiz bir beyin ve ruha sahip olur. dolayısıyla temiz şeylerin kıymetini bilir.masmavi bir denize çöp atmayla, naif bir kıza küfürle karışık laf atma arasındaki benzerlik kokuşmuş düşüncelere sahip olmayla kokuşmuş pis pasaklı olarak gezmek arasında da mevcuttur.
  parayla imanın kimde olduğu belli değildir ama temiz olanla olmayan hemen belli olur.