merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

temerrüt

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. taahhütlerinin gerektirdiği ödeme veya menkul kıymet teslimatlarını belirlenen süreler içinde gerçekleştirmeyen borsa üyesi, herhangi bir ihbara gerek kalmaksızın temerrüde düşmüş sayılır.
    not:ekonomi ders notlarından alıntıdır
  2. - hoşgeldiniz. nasıl yardımcı olabilirim?

+ şu kredi kartının borcunu yatırmak istiyorum.

- tamam efendim. kaç lira? (öküz önce bi hoşbulduk falan de)

+ 100.

- pardon temerrüt ne demek? (...)

+ temerrüt mü? (hoppala! ulen akşama kadar ne değişik cinslerle uğraşıyoruz. burası sözlük sanki, arkadaş ukte veriyor)

- evet temerrüt.

+ nerde geçiyor? (yok şimdi anlatsan bak sözlük diye bir şey var, itüsözlük falan desem anlamaz öküz)

- ....

+ kredi kartı ekstresinde mi yazıyor? (salak fazla para verdi. sikecem şimdi temerrütünü)

- bilmem duydum işte öğrenmek istiyorum.

+ ilk kez duyuyorum. bilmiyorum anlamını.

- iyi peki kolay gelsin.

+ iyi günleeer. (keh keh keh 130 ytl vermiş. onlukların biri sahte ama olsun. itelerim birine).
  3. gerçekleşmesi durumunda çeşitli müeyyidelere sahip hukuki olaydır. alacaklı ve borçlu arasındaki münasebetin durumuna göre bu müeyyideler farklılık kazanır. bu müeyyideler aynen ifa, ifa yerine tazminat ya da ifa yerine cezai şarttır.
  4. borçlunun borcunu zamanında ifa etmemesinden ya da alacaklının usulüne uygun biçimde teklif edilmiş ifayı haklı sebebe dayanmadan reddetmesinden/ifayı engellemesinden doğan hukuki sonuçtur. borçlu temerrüdünde alacaklı borçluya temerrüt faizi takabilir, alacaklı temerrüdünde borçlu hakimin belirlediği bi tevdi yerine borcunu veya borcunun karşılığı olan semeni tevdi edebilir.

oğuzman üslubuyla özetine de acilen ihtiyaç duyduğum konudur. doktrinden, yargıtay kararlarına atıflardan, mümkünse dipnotlardan ve tekrarlardan arınmış bir anlatımını arayıp da bulamadığımdır. zira kıytırık özetler konu hakkında fikir vermekten çok kafa ütülemekte, olmayan zamanı gasp etmektedir. lakin kader, kahpe kaderdir.
  5. hukukta borçlunun borcunu belirlenen zamanda ödememesini ifade eden bir terimdir. halk dilinde ise geçirme olarak ifade edilir.