• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • görseller

• tel toka
    • tel toka
  1. küçük ama işlevi büyük bir icat.saçları uzun olanlar için olmazsa olmazlardan.yalnız bir de şöyle bir özellikleri var ki ortadan sinsi bir şekilde teker teker yok oluyorlar.
  2. firkete adıyla da anılan, zihni sinir kuaförlerin topuz yaparken kafanıza batırarak kendi işkence filmlerini çekmekten zevk aldığı, en yararlı olacak zamanlarda ortalarda bulunmayan nesne.
    (bkz: firkete)
  3. izmirli oda arkadaşım aylarca '' bana paravana versene'' , '' 3 tane paravananı alabilir miyim?'' gibi sorular sorunca önceleri cahilliğimden utanıp '' bak dolabım açık, ne istiyorsan istediğin kadar alabilirsin.'' diye idare ettim bir süre ama sonunda dayanamadım sordum, meğer kız aylarca tel toka istemiş benden. izmirde paravana da olarak bilinen, kadınlar için yüzyılın icadı 10 tanesi 1 tl olan toka.
  4. devamlı kaybolan nasıl kaybettiğimi de anlayamadığım şeydir.ayda bir tekrar alıp 15 gün geçmeden her kuytu köşede aradığım nesne.
  5. her daim kaybedilen toka türü. hep bir yerlerde unutulurlar. bunların gizli gizli örgütlenip, bir yerlerde toplanıp saklandıklarını düşünüyorum.
  6. en kullanışlı tokalar onlardır aslında ama diğer tokaların yanında pek bir ezik ve sade dururlar.aralarında şöyle bir diyalog geçmesi olasıdır.

+abi, hani yeni bi toka aldı ya bizim kız.hani böyle pembe.çiçekli şirin bişi.ona..ona aşık oldum ben..
    -sen eski bir tel toka.o ise süslüü, renklii.. senin benim gibilerin halinden anlamaz.sevginin kıymetini bilemez evladım.
    +olmaz diyosun...
    -cık
  7. ne kadar alırsanız alın isterseniz hepsini özenle saklayın koruyun kollayın ama o tel tokalar hep kaybolur hep kaybolur.