1. sikimin mühendisidir.

evet! aynen öyledir. derdini anlatamaz. zik zik zik konuşur. kağıdın üstüne ne idüğü belirsiz şeyler çizer öyledir böyledir der. teknik resim bilmediği için ölçülendirmeyi de bilmez, eline alsa kumpası neyi ölçeceğini de bilmez. orospu çocuğudur.

teknik resim öğrenmeyen mühendis olmasın. olduysa da resim işine ölçü işine hiç karışmasın, anasına bacısına sövdürmesin, amına koydurmasın, itilip sandalyeden yuvarlanınca "ama noldu şimdi?" demesin.

not: teknik resim diye bir ders, müfredatlarına sunulmamış mühendisleri tenzih ederim.

ek: bilmemek değil öğrenmemek ayıp
  2. puşt mühendistir.

bizim bi arkadaşın işyerinde varmış bunun gibi bitanesi, hayvan cin ali resmi üzerinden şanzıman parçasının tasarımını , nasıl yapılacağını anlatmaya çalışıyormuş. "ne diyosun birader" diyince de "lütfen benimle düzgün konuşun" falan diyomuş bu it!! lan ben senle neyi düzgün konuşucam davar, iki çubuk çizmişin bakın bu dişli diyosun yani diyomuşun, o dişli senin götüne girsin emi yavuşak!!

şimdi burda mühendislik fakültesi dekanlarına, profesörlerine sesleniyorum "lan olm mezun etmeyin bunları, adam kare çizmiş bak bu dişli tamam mı? diyor" "o ne sikim dişli?" diyince darılıyor, işten attırıyor.

vallahi yıldım ben ya...üçgen silindir götüne girsin senin emi!!
  3. nasıl bir mühendistir?? 3 boyutu göremeyen,seçemeyen,okuyamayan mühendistir kiiiii bir çok hocanın dediği gibi mühendis adam 2 boyuttan 3. yü çıkaran adamdır. bilgisayar mühendislerini ayrı tutabiliriz zira onların kulvarları farklıdır. ama bir makinacının, bir endüstricinin bunu bilmeme şansı yoktur.
  4. iş hayatında bunu uygulamayacak bile olsa mühendis dediğin adamın alması gereken başlıca derslerden biridir.mühendisin kökü nedir hendis, bu nereden gelir peki hendeseden,hendese nedir diye sorayım birde geometri ve hocamızın söylediğine göre bilim,mühendis de bu işle uğraşan insan demektir bunu da ilk dersinde teknik resim hocamız anlatmıştır,bu dersin önemi kazandırdığı bakış açısı 3 boyutu algılama,düşünce biçimini geliştirme,ve farklı bakış açısı katarak çok yönlü düşünmeyi sağlamaktır.bu dersle en alakasız gibi duran bölümlerden biri olan endüstri-konuya hakimim buradan söylerim-ki bu dersin kazandırdığı çoğu şeyi farketmese de iş hayatında fazlasıyla kullanacaktır.