merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

tek mekanda geçen filmler

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. özellikle son dönemde artan bir furyadır bu bence. öncelikle bu filmlere birkaç örnek verip düşüncemi izah etmeye çalışayım:

(bkz: tape)
    (bkz: the man from earth)
    (bkz: chinese coffee)
    (bkz: 12 angry men)
    (bkz: rezervuar köpekleri)

dikkat edileceği üzere sadece 12 kızgın adam filmi 1957 yapımıdır. diğer filmler son döneme ışık tutan yapıtlardır. ve bence başyapıtlardır. bunlara ilaveten bir de bir diziyi eklemek istiyorum:

(bkz: in treatment)

şimdi konumuza dönelim. neden tek mekân filmler bu denli önemli? günümüz insanının gerek çalışma gerekse yaşam olanı olarak hayatının büyük kısmı dört duvar arasında geçer. bu evdir, iştir, gidilen bir kafedir vs... dikkat edilirse hayatlarımız hep bir odanın içinde geçer. bununla birlikte hayatlarımızın merkezine aldığımız bilgisayar ve bilgisayardan bozma cep telefonları da bize sanal bir oda görevi görürler.

konuyu uzatmayacağım: tek mekân filmler günümüz insanına yönlendirilen bir eleştiridir aslında. eylemin olmadığı, salt cümlelerin olduğu bir hayattır. bu anlamda günümüz insanının eylemi sustukları ve konuştuklarıdır.

bilindiği üzere idealist felsefe ile materyalist felsefe "önce" noktasında tartışırlar. idealistlere göre önce kelam vardır. materyalistlere göreyse önce madde var

işte bu son durum bizi bir çıkmaza sürükler ve şu önermeyle karşı karşıya bırakır:

sonra kelam var

artık buradaki kelam yani söz maddeleşmiş bir hale geliyor. bu da benim konuya getirdiğim farklı bir yorum. yeniden tek mekân filmlere dönelim:

bu tarz filmlerde mekân bir süre sonra devinimle birlikte anlamsızlaşır. bu bana - farklı bir biçimde tabii- giles deleuze ile felix guttarinin geliştirdiği yersizyurtsuzlaştırma sürecini çağrıştırır. artık yabancılaşma insanın hayatında bir benlik olmuştur. iddialı bir cümle ama öyle olduğuna inanıyorum. bu yersizyurtsuzlaşma süreciyle birlikte insanın nerede bulunduğundan ziyade ne olmadığı önem kazanmıştır.

nasıl ki tek mekân filmlerde mevcut eylem veya durum o mekânın dışında gerçekleşiyorsa günümüz insanı için de eylem ve durum onun dışında gerçekleşir. tabii bence...
  2. (bkz: buried)
    basrolde ryan reynolds oynuyor. film tek mekanda geciyor evet. bir tabutta.
    90 dakika sıkılmadan tabutun icindeki ryan reynolds'ı izliyorsunuz.
  3. yukarıda 2 defa yazılmış olmasına rağmen, bir kere daha 12 angry men sanırım en iyisidir bu kategoride. gerçekten tek bi mekanda geçmiştir film. yukarıdaki örneklere bakıcak olursak reservoir dogs gibi değildir. ve henry fondanın performansı da izlemeye değerdir ayrı bir parantez içinde. zaten imdb top250 listesindeki yeri de anlatıyor filmi her ne kadar o liste güvenilir olmasa da
  1. 1