merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. üzerinde düşünülmediğinde 'ne saçma laf' denen , biraz düşününce 'helal olsun adama bea ne güzel sölemiş' dedirten hoş söz.
  2. bildiklerinin bilmediklerinin yanında koskoca okyanusta bir su damlacığından bile daha küçük kaldığı gerçeğini gören bilge er kişinin bir şeyler aktarmaya çalıştığı andaki özlü ve bilgelik kokan sözü.
  3. + ey ulu bilge, şu göğe bakınca ne görüyorsun ?

- sonsuzluk görüyorum

+ ey kemale ermiş insan ya şu denize ?

- derinlik görüyorum

+ sonsuzlukmuş, derinlikmiş siktir lan oradan, ne biliyorsun sen ne ?

- tek bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir...

+ siktir lan!!!, ben kemallerle kağıt oynayama gidiyorum...
  4. lise sonda, hiç çalışmadan girilmiş felsefe sınavında, hocanın çocuklar ne biliyosanız yazın işte bişeyler sözünün üzerine arka sıralardan gelen cevap...
  5. her ne kadar sokrat gibi büyük bir düşünürden çıkmış olsada septiklerin peki hiç birşey bilmediğini nerden biliyorsun sorusuyla tüm havasını kaybeden özlü sözdür.
  6. insanın çoğu zaman kullandığı motor düşüncesi esnasında bildiklerine tam olarak emin olamadığı için tümden hiçbirşey bilmiyorum diyebileceği yaklaşımdır. yani benim burdan anladığım bildiklerinden emin olamamaktır. ancak insan birşey, herşey ya da bazı şeyler hakkında gerçek anlamda tam olarak emin olabilir mi onu bilmiyorum.
    (bkz: uçuyorum biri beni indirsin)
  1. 1