merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

tecavüz

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. bir başkasının malına, hakkına zorla sahip olmaya çalışmanın isim hali. daha çok namusa saldırı anlamında kullanılır.
  2. belgrad ormanları'ında bir akşam üstü...

-nihahahah boşuna kıpraşma yavrum. elimden kurtulamazsın.. bağırmak da fayda etmez. bu ormanda seni kimseler duyamaz. sen iyisi mi meşhur sözü hatırla ve rahatla. tecavüz kaçınılmazsa uzan keyfine bak.. heheheheh..
    -sen şimdi bana tecavüz mü edeceksin?
    -yok nasihat edicem. tabii ki tecavüz edicem.
    -eminsin yani.
    -tabii eminim, artık tecavüz etmek suç bile değil güzelim. tecavüzü ediyorsun, sonra tecavüze uğrayan kız çaresiz seninle evlenmek zorunda kalıyor, sen yırtıyorsun.
    -demek yırtıyorsun? o zaman gel yırt bakalım. hatta sen zahmet etme, ben yırtayım üstümü başımı. nasıl olsa yenisini sen alacaksın.
    -ne diyon sen bacım?
    -bu ayakkabıları da parçalayabilir miyim? bıktım kaç senedir giymekten.
    -ohoooo. amma konuştun ya.
    -evet ben biraz fazla konuşurum. şimdiden alışan iyi olur. malum bir ömür aynı evi paylaşıcaz. haa bi de unutmadan söyliyim, ben uyurken dişlerimi gıcırdatırım, sonra söylemedin deme.
    -anlaşıldı, sen beni lafa tutup kaçmayı planlıyon ama yemezler.
    -kim kaçacak? ben mi? bence birazdan sen kaçıcan, müstakbel kocacığım. önce şunu söyliyim, bizde nişanı da düğünü de erkek tarafı yapar bilesin. nişanda 3 burma bilezik, bir altın saat, 5 metre de altın kordon isterim.
    -ohaaaaa!!
    -bence oha joker hakkını hemen kullanma. çünkü daha düğünde isteyeceklerimi sıralamadım.
    -ne düğünü ya?
    -aaaa düğünsüz hayatta evlenmem. özel gelinlik isterim, ayrıca ablamların o gece giyeceği tuvaletler de bizzat ellerinden öper.
    -ablanlar mı?
    -evet bizde adetler böyle. sen sormadan söyliyim, benim 4 ablam var. sonra düğün salonda olucak. havai fişek gösterisi isterim. 5 bilezik isterim, tek taş pırlanta yüzük isterim, yurt dışında balayı isterim, kirada oturmam ev isterim, italyan mobilya isterim.
    -yeteeeeerrr!!! bacım ne yaptın ya? ben mi sana tecavüz ediyom, sen mi bana tecavüz ediyon karıştırdım ha!! ne bu be?
    -valla canın isterse kocacığım.
    -ne kocası be?
    -tecavüz edicen ya o bakımdan
    -tövbe.. vazgeçtim. ben aklımı peynir ekmekle yemedim. tecavüzün cezası kalkmamış aksine artmış. bundan ala ceza mı olur?! şu dakikadan itibaren dünya ahiret bacımsın. kalk yürü eve bırakayım seni. ulan bi tecavüz etme zevkimiz vardı, onun da içine ettiler, iyi mi?
  3. mütecaviz insanların yaptığı eylem.
    yapan insanlara hiç bir af getirmeden, dünya üzerinden silinmesi gereken eylemdir. eskiden pek çok sınırlama getirilirmiş buna, yok pantolonluya olursa suç sayılmaz falan diye.
    kendi annesini, kardeşini düşününce insan, akla böyle bir suç karşılığında tek bir ceza geliyor;
    uzun işkenceler ve aynı olayın kendisine defalarca uygulanmasının ardından:
    (bkz. taksimde sallandırmak)
  4. vakti zamanında adamın biri bir film yaptı. tecavüz nedir, insanların hayatını nasıl etkiler diye... herkes ayağa kalktı. bu ne rezillik bu ne iğrençliktir diye... adama sapık dediler, seyredene sapık dediler. hatta moda oldu. sırf ortasında "ay ne iğrenç" diyip çıkmak için filme gitiler... herkes sırt çevirdi, görmezden, anlamazlıktan geldi... halbuki adam tecavüzün en çarpıcı tanını yapmıştı. oldukça etkili ve caydırıcıydı.

(bkz: irreversible)
  5. zor bir konuda eksi oy bombardımanını göz önüne alarak fikirlerimi belirtmek istiyorum.

sözlüğü incelediğimizde bütün arıların ortak fikri, bu suça çok daha ağır cezalar verilmesi, hatta bazıları daha da ileri giderek idam cezası verilmesi gerektiği yönündedir. öz itibariyle arılar haklıdır. ancak ceza hukukuna bu cezalar konulursa, bu defa tecavüzün tanımını tam anlamıyla yapmak gerekecek. bu defa da tanım yapmak zorlaşacaktır. hangi tecavüzü idamla, hangisini ağırlaştırılmış müebbetle, hangisini normal bir cezayla,hangisini hafif bir cezayla yargılayacaksınız. bu taktirde 1 nolu tecavüz, 2 nolu tecavüz, 3 nolu tecavüz gibi hukuki terimler icat etmek gerekecektir.
    şu andaki hukuki duruma göre 18 yaşını bitirmemiş kızla ilişkiye girmek tecavüz sayılıyor. burada tecavüzcülere ateş püskürenlerin içinde de bu suçu ( bence saçma bir şey) işleyenler mutlaka vardır. 17-18 yaşındaki kız erkeği baştan çıkarıyor,sonra ilişkiye giriyor, olay mahkemelik oluyor, erkeği kurtaracak cümleler sarf etmezse o erkek artık bir tecavüzcü olarak toplum önüne sürülüyor. 16-17-18 yaşındaki kızlarla cinsel ilişkiye girmenin (kızın kendi rızasıyla) tecavüz olarak adlandırılmasının ne kadar doğru olduğunu erkek arıların bile değil, bayan arıların takdirine bırakıyorum. sık rastlanılan bir haber: x kişisi y kişisine son 1 yıl içinde 35 kere tecavüz etti. buyur buradan yak. hani tecavüz 1-2-3 olurda 35 kere nasıl oluyor? büyük ihtimalle 35 defa sevişti, sonra yaşı 19’a gelmediği için o kişiyle arasında olan problemlerden dolayı tecavüz şikayetinde bulundu. kanımca 18 yaşını bitirmemiş olmak deyimini 15 yaşını bitirmemiş olmak diye değiştirilmesi gerekir.
    çok sık karşılaşılan durumlardan biri de kadınların sonradan fikir değiştirmesidir. sevişmiştir, sonra bir şey olmuştur, sırf intikam veya çıkar için erkekten şikayetçi olur. bu da gazetelere 3.sayfa haberi ve tecavüz olarak geçer. o kişiye kolay kolay bir şey olmaz, ancak 3 sene tecavüzcü olarak yargılanmanın ağırlığı o kişiye fazlasıyla yeter.
    en kötüsü de şu ki, kadınlar istedikleri zaman bir erkek hakkında bana tecavüz etti diye şikayetçi olabilirler. bunun da örnekleri vardır. her erkeğin başına gelebilir, allah korusun. ceza almazsınız ama onun rezilliği fazlasıyla yeter.

tecavüz, bence; 16 yaşından küçük çocuklarla her ne şekilde olursa olsun ilişkiye girmek , cebir ve şiddet yoluyla ırza geçmek, şantaj yaparak (örneğin,yatmazsan seni işten atarım) ilişkiye girmek şeklinde sınırlandırılmalı, özellikle ilk iki durumdakilere işkence yaparak ölüm cezası verilmesi, diğerinde de durumun ağırlığına göre bir ceza belirlenmeli.

son söz: basından duyduğumuz tecavüz haberlerinin %95 i iddia ediyorum gerçek anlamda tecavüz değildir. onun için gaza gelip her tecavüzcüye idam cezası istemeyelim.
  6. genelde cezasını mağdurelerin çektiği olaydır. kıza ailesi dahil herkes garip davranır. erkek ise hem istediğini almıştır, hem de hapiste geçireceği bir kaç aydan sonra mutlu mesut hayatına devam edecektir. tecavüz ettiği insanla evlendirilmesi ise kaymaklı ekmek kadayıfıdır tecavüzcü için. hapis yatmaktan kurtulur, istediği kızla evlenir. kadınların bazen intikam uğruna bu tarz suçlamalarda bulunabilecekleri doğrudur, ama bir erkek bir kadını zorla tehdit edip, silah zoruyla filan kendiyle yaşamaya mecbur etmesi hiç duyulmamış bir şey değildir. o zaman 35 kere de tecavüz eder 100 kerede. ayrıca evliliklerde dahi tecavüz gerçekleşebilirken ve genelde türkiye'de yaşayan kadınlar seslerini çıkarmazken, tecavüzcü erkekleri melek gibi göstermek çok doğru olmasa gerek. bence de bir tecavüzcüye verilebilecek en uygun ceza biraz vahşice gibi gelse de kulağa hadım etmek. çünkü genelde bir kere birine tecavüz edip ondan sonra tövbe eden vakalar pek görülmüyor. o yüzden bu hem bir ceza hem de bir önlem olabilir.
  7. nuri alço adına patentli ve halk arasında 'tecavüz hapı' yaygın adıyla bilinen ilacı sinsice su, kola, maden suyu, alkollü içecek vb. ye katmak suretiyle 'kurbanı mayıştırıp' gerçekleştirilen eylem. kurban ancak olay sabahı gözlerini açtığında, sağ eliyle çıplak solu omuzunu tutup, 'aman tanrım, kirledim!' diyorsa, hedefine varmış sayılır. rahmetli önder somer'in de, alt sınıflara (babasının fabrikasında çalışan hatunlar genellikle) sınıf bilinci oluşmaması için uyguladığı bir eylemdir. hüseyin baradan, yine rahmetli a. tarık tekçe, ve coşkun, başarılı tecüvüzcü tipleri arasındadır. bu arada esas kızı tecavüzcü elinden kurtarıp hemen sonra da kendi şey eden esas çokcuk trüğü, türk sinemasında yaygın görülür.
  1. 1