merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

teşbihte hata olmaz

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. kabaca bir benzetme yapılırken bundan alınılmamasını dilemek için söz arasında kullanılır.
  2. şöyle bir şey: "eşek gözlü" bir iltifattır. buna çıkıp da "gözlerimi beğendiğine sevindim ama eşek sensin göt kafalı daltarak" demek doğru değildir. gözlerin eşek gözüne benzetilmesi kişiye eşek denildiği anlamına gelmez. teşbihlerde fesat aramak fesat bir iştir. kişi kendinden bilir işidir.
  3. -sevgilim o kadar tatlısın ki aynı melih gökçek gibisin
    +neeee!!!
    -ayrıca mehmet metiner gibi oturaklı bir insansın
    +sen ne diyorsun kukulcan , ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu?
    -ama sevgilim teşbihte hata olmaz ki
    +ybsg
  4. "yahu teşbih işte, ne hata arıyorsun bunda. teşbih yaptım, buna alınmamalısın" gibi bir anlamı olduğu sanılan söz. aslında böyle değil tabii ki. "teşbih, hatayı kaldırmaz. teşbih yaparken, dikkatli olmalısın" manası taşımaktadır.

en sık karşılaşılan yanlış anlamalardan biridir. ( azimli sıçan, betonu deler örneğinde olduğu gibi.)

kimileri buna "anlam kayması" dese de, yanlış anlamadan; hatalı bilgi edinmeden kaynaklı bir yanlış kullanımdır.

lan tam da yatmış, uyuyacaktım. gece gece aklıma gelen şeye bak. kendi kendime konuşurken, kendime bu cümleyi kurdum; sonra da sözlüğe yazayım dedim. hayr olsun.
  5. tarih, teşbihte hata olmaz sözünün arkasına sığınılarak verilmiş nice sağlam ayar ve giydirmece ile doludur.

ne yani "götüme kaş göz çizsem senden karizmatik olur" dediğimiz kişinin kararlı adımlarla üzerimize yürüdüğünü görünce bu cümleyi mi kuracağız?

aslında diyor ki, "ben anlatımı güçlendirmek için bir şeye benzetme ihtiyacı duyuyorum, aklıma ilk bu geldi yani kötü bir niyetim yok yersen.*"

bu yüzden kıl olduğum eski bir deyimdir. ne lan o? düşün taşın doğru benzetmeyi yap. bir de eski deyimleri kullanmaya meraklı kişiler kullanır ki, sanki bir lafın osmanlıca ile dile getirilmesi onun kayıtsız şartsız doğru olacağına delaletmiş gibi..

bak delalet dedim, dellendirmeyin beni....
  1. 1