1. diş macunu
  diş fırçası
  sivrisinek ilacı
  havlu (plaj, yüz, duş, saç)
  (bkz: abartmak)
  tarak
  güneş yağı veya bepanthene
  şapka
  sandalet
  şarj aletleri
  el feneri
  iç çamaşırı
  çorap
  ağrı kesici
  tırnak makası
  deodorant
  fotoğraf makinesi
  kamera
  xbox
  mp3 çalar
  ve son sayılan elektronik aletler için sigorta yaptırılması gerekir.
 2. liste ve listelerin aksine hiçbir şeyin götürülmemesi gerekir..
  çünkü tatil gündelik hayattan kaçıp insanın kendisini nadasa bırakmasıdır..
  o yüzden temel yaşam malzemeleriden başka hiçbir şey alınmamalıdır..
 3. tabii ki tatile gidilecek mekana göre değişen şeylerdir.

  nasıl uludağ' a giderken yanınıza şnorkel almanıza gerek yoksa, antalya' ya giderken de yanınıza ingiliz anahtarınızı götürmenize gerek yoktur. antalya' da ingiliz bol zaten.

  bozcaada gibi sakin bir mekana gidecekseniz, yanınıza sevgilinizi almanız akıllıcadır. hiç olmadı birkaç tane kitap götürürseniz, keyfinize diyecek yoktur.

  ama geliyorum en önemli kısmına. bakın burayı iyi okuyun. eğer amsterdam' a gidiyorsanız, yanınıza sevgilinizi kesinlikle almayınız. kesinlikle diyorum. ha bu da yeterli değil, aynı zamanda yanınıza sadakÂtinizi de almayınız. tüm şerefsizliğinizi bavulunuza doldurup, deniz seviyesinin altındaki ülkeye doğru yol alınız. seviyesizlik diz boyu.
 4. iki tane kafa arkadaş.4 kişi olmayın muhakkak bi bokluk çıkar çünkü.3 kişiden 2 si ayrı bir karar alsa bile üçüncü kişi ikisinden birini seçeceği için diğer fikri savunan arkadaş da eh şimdi satmış olmayalım edasıyla size katılır mis gibi eğlenirsiniz.ha bir de eğer acemiyseniz ve arkadaşlarınızla gideceğiniz ilk tatilse bavullarınıza içki doldurmayın onun yerine giyecek alın.nasıl olsa içkiden bol ne bulacaksın gideceğin yerde?bide pis pis kokuyor valla gitmiyor üzerinden.aman diyim.ben ettim sen etme...