1. diş macunu
    diş fırçası
    sivrisinek ilacı
    havlu (plaj, yüz, duş, saç)
    (bkz: abartmak)
    tarak
    güneş yağı veya bepanthene
    şapka
    sandalet
    şarj aletleri
    el feneri
    iç çamaşırı
    çorap
    ağrı kesici
    tırnak makası
    deodorant
    fotoğraf makinesi
    kamera
    xbox
    mp3 çalar
    ve son sayılan elektronik aletler için sigorta yaptırılması gerekir.
  2. liste ve listelerin aksine hiçbir şeyin götürülmemesi gerekir..
    çünkü tatil gündelik hayattan kaçıp insanın kendisini nadasa bırakmasıdır..
    o yüzden temel yaşam malzemeleriden başka hiçbir şey alınmamalıdır..
  3. tabii ki tatile gidilecek mekana göre değişen şeylerdir.

nasıl uludağ' a giderken yanınıza şnorkel almanıza gerek yoksa, antalya' ya giderken de yanınıza ingiliz anahtarınızı götürmenize gerek yoktur. antalya' da ingiliz bol zaten.

bozcaada gibi sakin bir mekana gidecekseniz, yanınıza sevgilinizi almanız akıllıcadır. hiç olmadı birkaç tane kitap götürürseniz, keyfinize diyecek yoktur.

ama geliyorum en önemli kısmına. bakın burayı iyi okuyun. eğer amsterdam' a gidiyorsanız, yanınıza sevgilinizi kesinlikle almayınız. kesinlikle diyorum. ha bu da yeterli değil, aynı zamanda yanınıza sadakÂtinizi de almayınız. tüm şerefsizliğinizi bavulunuza doldurup, deniz seviyesinin altındaki ülkeye doğru yol alınız. seviyesizlik diz boyu.
  4. iki tane kafa arkadaş.4 kişi olmayın muhakkak bi bokluk çıkar çünkü.3 kişiden 2 si ayrı bir karar alsa bile üçüncü kişi ikisinden birini seçeceği için diğer fikri savunan arkadaş da eh şimdi satmış olmayalım edasıyla size katılır mis gibi eğlenirsiniz.ha bir de eğer acemiyseniz ve arkadaşlarınızla gideceğiniz ilk tatilse bavullarınıza içki doldurmayın onun yerine giyecek alın.nasıl olsa içkiden bol ne bulacaksın gideceğin yerde?bide pis pis kokuyor valla gitmiyor üzerinden.aman diyim.ben ettim sen etme...