• görseller

• tartışma kültürü
  1. tartışmak kazanmak ve kaybetmek üzerine kurulu olduğu sürece; * kendini kanıtlamaya dönüşen kişisel bir tatmin stili olmaktan öteye gidemez.*

bir kültürün oluşması için önce tartışma ne demektir bunu bilmek gerekiyor. ilk adım türk dil kurumu sözlüğü olurken, ikinci adım ise kişinin kendi yorumudur. ama yok ben, "akıllı insan başkalarının aklını kullanan insandır" mantalitesini benimsedim diyorsanız işte o zaman, "umarım iyi bir modeli örnek almışsınızdır" demekten başka elimizden bir şey gelmez.

söz konusu aşamalar geçildikten sonra bireysel yorumun akabinde bir kültürden bahsedebiliriz.

tartışma kültürünü iki farklı noktadan ele alacak olursak,

birincisi şüphesiz en çok kullanılan model olan "kazanmak ve kaybetmek" olacaktır. bu durumda kalırsanız bilin ki, karşınızda insan değil bir ego duvarı vardır. yıkmaya çalışmayın içinde sürekli dolandığı çemberi kesin yeter. sendelemesine aldırış etmeyin dengeyi kısa zamanda bulacaktır. bu durumun hiç mi iyi bir tarafı yok diyecek olursanız elbetteki var, kişi bu sayede beyin jimnastiği yapıyor olacaktır. ne kadar kısıtlı kelimeler ve kısıtlı bir alan olursa olsun sonuçta spor! bir diğer ödülü ise kişisel tatmin, bu durumu hangi kelimelerle anlatmalı, anlatılabilinir mi? kalp ritmini, kan basıncını ayrı ayrı istatiksel olarak vermek gerekeceği için kelimelerin kifayetsiz kaldığı an diyorum ve bu hazzın son noktasını koyuyorum. yoksa üç nokta mı konmalıydı...

tabi iki uç seçenek olduğu için haz ne kadar doruk noktasında olursa, dibe vurmanında o kadar direkt olduğunu atlamamak gerekiyor.

ikincisi ise şahsen benim favorim olan ve kafadan torpilli olan "paylaşım"dır. eğer karşınızda böyle bir insan varsa ve siz birinciyseniz size allahtan bol bol sabır diliyorum. çünkü bu kişi hiç yılmayacaktır. farklı farklı noktalara temas edip, "tartışmayı kaydırıyorsun haklı çıkmak uğruna" gibi... serzenişlere aldırış etmeyecek ve konuyu ne kadar derinleşip genişletme imkanı varsa bunu sonuna kadar kullanacaktır. siz sinirden kızılcıklar içinde kalırken o ise manidar bir şekilde gülümseyecektir. bu kişinin yanlış anlaşılma olasılığı çok yüksek olduğu için bu durumun tek can sıkıcı dezavantajı budur. bunun yanı sıra bu kişi tartışmanın sonunda hep elleri kolları dolu bir şekilde terkedecektir er meydanını, bu durumun da en sıkıcı dezavantajları bile katlanılır hale getirdiğini ayrıyetten dile getirmem gerekiyor mu?

sonuca gelecek olursak bir tarafta kaybeden ya da kazanan olurken, diğer tarafta ise hep kazanan bir kişi profili var.

tabi seçim sizin...
  2. ülkemiz insanlarında olmasını istediğim en önemli kültürlerden birisi. bir de insaflı olma kültürü var istediğim. daha ne isterim ki.
  3. tartışma kültüründe en önemli nokta insana saygıdır. karşınızdakinin insan olduğunu unutmayacaksınız.

tartışma kültüründe ikinci en önemli nokta bu saygıyı kimin hak edip kimin etmeyeceğine karar verebilmektir. yaşamın her alanında olduğu gibi sözlükte de normal insanlar ve alt seviye insanlar bulunmakta. alt seviye insanlara embesil demek de mümkün. bu algı kapasitesi az, zaman zaman ironik olan embesillere normal insanlara gösterdiğimiz saygıyı göstermek zorunda değiliz. onlar bunu hak etmiyorlar. işte bu ayrımı hakkıyla yapabildiğimiz gün sözlükte cengaver tartışmacı olarak at koşturabilir, tartışma kültürü üstüne istediğimiz kadar ahkam kesebiliriz.
  4. sabırsızlığı ve burun dikliğini barındıranı yoktur. en azından olmaması gerekir. dinlemekteki önemi bilmeyen, tartışma diye niyet edip harbe doğru yol alır zira ki bu çok kötüdür.
  5. tartıştığınız insana kafa atmanız gereken anı iyi bilmektir. yanlış bir anda atarsanız ayıplarlar. ama doğru anı yakaladığınızda büyük ihtimalle alkışlanacaksınızdır.
  6. her fırsatta rakibi suçlamaktır. özellikle algı kapasitesi ile ilgili suçlamalar işe yarar. rakibiniz sarkastik davranmaya çalışıyorsa ironik embesil külliyatından faydalanın. rakibi kendisi açıklamak zorunda kalacağı durumlara sokun. ve daha önce de söylenmesine rağmen tekrar etmekte fayda görüyorum, kafayı gömeceğiniz anı iyi seçin.