merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • atlas

bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş

tarihi yarımada

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. istanbul'un hiç kuşkusuz en çirkin yeri. bir bölge tarihi olsun, hem bizans'ın hem osmanlı'nın, hatta cumhuriyet döneminin seçme izlerini bünyesinde taşısın; hem de dünya çirkini olsun. olacak şey değil. neye dokunsak çirkinleştirmişiz yemin ediyorum. osmanlı'nın son dönemi de az değil, 50'ler sonrası 80 sonrası zaten mahvetmiş. abi tarihi yarımada dediğin istanbul'da turistin gezeceği en son yer olmalı bence. zaten yerel halktan çok turizmi düşünerek plan yaparsan bi sikim olmaz ordan.

çok çirkin çok. sen istediğin kadar istanbul üniversitesi'nin kütüphanesini, valens su kemerini ne bileyim süleymaniye'yi falan taşı, ben gitmem abi tarihi yarımada'ya işim düşmedikçe. işimin düşmesi de alan çalışması falan. napıcam abi sultanahmet'te kuşlara mı yem atıcam. zevksizlik ve kıymet bilmezlik ne demek görmek istiyorsanız tarihi yarımada'yı gezebilirsiniz ama bak. beyazıt falan. allahım çok korkunç. beyazıt ya. zaten o üniversite kampüsünün ordaki kapıya da herkes bayılıyo, arkadaşlar o kapı gayet orda zamanının askeri şeyinin sembolü, meydanı meydan olmaktan çıkaran çirkin mi çirkin bir yapı. bunu bilin de ona göre tartışalım yani. o kapıyı savunduğunuz anda sizi ciddiye almam mümkün değil çünkü. o tramvay yolu falan off. bildiğin tarihi yapıları kesmişler cephesinden böyle yol genişleticez diye. şaka gibi. tarihi yarımada'da insanın başına her şey gelebilir bence. ismi falan da değişsin bilmiyorum, daha underground bir ismi hak ediyor burası yani.
  2. burayı en çirkin yer olarak tanımlıyorum ama hiç değilse eyüp kadar uzak değil. abi eminönü diye bir yer var ya tarihi yarımada'da. inanılmaz. laleli falan var, aksaray var. bunlar ne ya ne abi bunlar. aksaray diyorum ya.
  3. istanbul'un en sevdiğim yeri. eski yerleşimdir, çirkindir, her bok vardır ama istanbul yarımadadır.
  4. unesco tarafından siktiri yemiş yarım adadır, çünkü tarihlik bir yanı kalmamış laçkalaşmıştır, imardan bir haber, külliyelerden bir haber, tarihten bir haber kalmıştır.
  5. topçu kışlası'nın replikasının peşinde koşanların dönüp bakması gereken yarımadadır. tarihin orada senin yahu! mahvolmuş durumda her yer. silueti bozanı mı istersin saçma köprüler yapanı mı? zaten restorasyonların çoğu yalan durumda, düzgün işleyen müzeler yok bakım yok. insanımız eğitimsiz. topkapı'da gezerken yere tükürenler var. saygımız bu kadar işte.