1. aynı okul,işyeri gibi yerlerde insanın başına gelen hadise.insanı bir süre sonra gerebiliyor.sanki takip ediyor veya ediliyormuş gibi hissedersiniz.

bir süredir istemsizce böyle bir durumdayım.olayın başı geçen seneye dayanıyor.sabah körü metrobüse binmişim okul yoluna düşmüşüm.neyse metrobüste körüğe yaslandım gidiyoruz inceden.bende öyle sağa sola bakınıyorum.bi kız gördüm.kız gayet hoş bi kızdı.sabah sabah insanı uyku modundan çıkarabiliyor tabi böyle hanım kızlarımız.

neyse mecidiyeköyde indim.ben indiğimde o hala oturuyordu yerinde. okula geldim.fakülte kapısında aynı anda giriş yaparken karşılaştık.tabi ben şaşırdım baya.büyük rastlantı.o dikkat etti mi etmedi mi bilmiyorum.neyse kız meğer bizim fakültedeymiş.geçen sene bu karşılaşmalar başladı.kütüphane,yemekhane falan derken.bu sene zirve yaptı.hemen hemen bölümde olduğum her gün 2-3 kere istemdışı karşılaşıyoruz.

hayır insan geriliyor bir süre sonra.kız sapık falan sanıcak bizi.dedim ya iğrenç sizofrenik bir duygu.hayır hani kader bizi tanıştırmak için uğrasıyorsa tanışalım bitsin bu gerginlik.tenefüslerde sınıftan çıkmaya korkar oldum lan.
  2. benin başıma gelendir efendim, çok hoş arkadaşlık kurabilirsiniz.

izmirde okuduğumdan inciraltında yurtta kalıyorum. otobüs e binip konağa gidecem ssk da bir kaç işim var halletmem gereken. sabah saat 9 gibi otobüs durağında otobüs bekliyorum.
    yurttan bi kız geldi durakta ikimiz bekliyoruz. şöyle bi kestim hani güzel de kız, o da baktı bi an göz göze geldik neyse otobüse bindik. fazla kalabalık değil 3 4 kişiyiz otobüste. neyse konağa geldik. indim ssk ya doğru gidiyorum.
    gittim işlerimi hallettim tam kapıdan çıkıyorum bu kız kapıda belirdi. şöyle bi bakıştık tabi muhabbetimiz yok, hiç konuşmadan geçtik gittik birbirimizin yanından.
    saat 1 de dersim var konaktan atladım bucaya geçtim. derse girdim, çıktım otobüse bincem bu kız durakta. oda derse gelmiş çıkmış otobüs bekliyor. hazırlık okuyoruz ikimizde yani aynı binadayız, çıkış saatlerimizde aynı. bindik inciraltı otobüsüne o gün çok yoğun geçmiş dedim bi yemek yiyim agoraya (alışveriş merkezi) geldiğimde indim otobüsten burger king e uğradım çift menü aldım afiyetle yiyorum tek başımayım.
    bi kaç dk sonra bu hanım kızımız belirdi uzaktan. inceden kesiyorum da allah allah diyorum yoksa beni mi takip ediyor.
    buda geldi aldı menüsünü, çaprazımdaki masaya oturdu. yemeğimi yedim dedim biraz mağaza dolaşayım.geziyorum felan yalıspor var agoranın içinde. bi tane ayakkabı beğendim çalışanlardan birisine ' pardon bunun 43 numarası var mı? '
    diye sordum ki çalışan da bu kızla ilgileniyor oda ayakkabı bakıyormuş orda bi göz göze geldik, hafif bi tebessüm ettik birbirimize. neyse ordan da çıktım. palmiye var oda alışveriş merkezi ve agoranın hemen yanında. orayı dolaşayım birazda.
    o gün o kadar işsizim ki boş boş dolaşıyorum. baktım palmiye ye biraz ' eee bi bok yok burda yaa' dedim içimden tam çıkıyorum palmiyeden. kapıya yakın bi akvaryum koymuşlar onu farkettim. bayada büyük bi akvaryum. inceleme başladım hemen. inceliyorum felan etrafında tur atmaya başladım akvaryumun bir köşesini döndüm ki bi ne göreyim bu kız da akvaryumu inceliyor. şöyle bi baktım kıza. o da bana baktı. sonra ben bi etrafıma baktım, bu ne amk kamera şakasımı lan bu diye bağıracam tam. kız patlattı gülmeyi. o gülmeye başlayınca bende patlattım kahkahayı. yarılıyoruz ikimizde. kız gülerek dedi ki: 'ya beni mi takip ediyorsun yoksa?' bir yandan yarılıyoruz ikimizde dedim 'senin beni takip ettiğinden şüpheleniyorum bende' dedim felan. ikimizinde karnına ağrılar girdi. gülmekten. kızın girdimi bilmem ama benim girdi. gözlerimizden yaş gelene kadar güldük. sonra tanıştık ismini söyledi bende söyledim. ayaküstü biraz makara yaptık. dedim bi kahve içelim mi baya yorucu bir gün oldu ikimiz içinde. yine gülüyoruz tabi. gittik bi kahve içtik. sürekli gülüyoruz ama. bu karşılaşmalarımızı felan anlatıyoruz, o anlarda aklımızdan geçenleri anlatıyoruz felan. öyle tanıştık çok yakın arkadaş olduk. tam benim kafa denginmiş kızda.
    baya baya eğlendik sonraki günlerdede işte bu da böyle bir anımdır.
  3. insanı salağa çeviren eylemdir. zira selam versem mi diye düşünülür sonra ne münasebet denir ama selam vermeyince de vicdan rahat olmaz ama verseniz yavşak gibi olabirsiniz gibi gibi.
  4. eğer aynı güzergahta aynı saatlerde yolculuk ediyorsanız, çok zor olmayandır. öyle ki belli bir zamandan sonra yol arkadaşlarınızın karakteristik özelliklerini çıkarmaya başlarsınız.

not: evet şu an metroda seyehat etmekteyim. noolmuş?
  5. daha 2-3 hafta önce başıma gelen hadise.

ders seçimleri için fakülte içinde fellik fellik dolaşıyorum. efendime söyliyim bilgisyar laborautarı olsun danışman hocanın yanı olsun üst sınıftan arkadaşlar olsun. derken okula saat 12 civarında geldim sağda solda millete şu hoca nasıldır? , bu hocanın sınavları zor mu olur ? diye sorarken bir kız gördüm . böyle hoşcana bir hatun . ben üst sınıftan bir arkadaşım ve onun arkadaş grubu olan ve bahçede duran böyle bir 15 kişilik gruba soruyorum soruları. bu da grubun yancısı gibi olan bir elemana soruyordu benim sorulara benzer soruları. derken bilgisayar laboratuarına gittim çok kalabalıktı iki tane yan yana bilgisayar duruyordu ben birine oturdum daha bilgisayar açılmadan bu kızda geldi yanım boş olduğu için yanıma oturdu ve yine şöyle bir göz göze geldik. kız benden hızlı halletti işleri ve kalktı bende kızdan 30sn sonra hallettim işimi ve danışman hocanın yanına gittim. baktım bu kızla danışmanlarımız aynı hocayla hararetli bir şekilde şu dersi al , bunu bırak , naapsam falan temalı bir konuşmadalar . hoca kıza bir saniye bekle halledeyim mınogluesteban'ın işini dedi yine bi' göz göze geldik. hoca baktı benim derslerime dedi ki şunu al,bunu bırak,şu dersi geçemezsin var mısın iddia ya dedi ( hocayla biraz samimiyiz orası çok ayrı bir hikaye zaten).gülüştük ettik falan benim onayımı kaldırdı yeniden ders seçmem için yolladı bilgisayar laboratuarına derken bu kızda geldi ve bu sefer yan yana üç bilgisayar boştu ben birine otumuştum bu kız bir boşluk bırakıp oturdu ve yeniden bir göz göze geldik.derken bir daha ders seçimimi yaptım bi' sigara içip öyle gidiyim hocanın yanına dedim baktım bu kızda benden 30sn sonra aynı eylemi gerçekleştirmekte ve utanmadan benden çakmak istedi bir ara takip ediyor herhalde düşünmedim değil. neyse sigaramı içtim hocanın yanına gittim.bu sefer derslerimi beğendi onayladı falan tam çıkacakken bir baktım bu kız kapıdan hocayla benim işimin bitmesini bekliyor ve bizi izliyor . bir daha göz göze geldik. çıktım ve arkadaşla telefonda konuştuk iibf nin kantinine doğru gitmeye başladım(edebiyat fakültesindeyim normalde) oturduk bi' çay sigara yapıp arkadaşla geyik yapıyorduk ki. biri sandalyeme öküz gibi çarptı . pardon dedi . sorun değil demek için kafamı çevirdim bir baktım bu kız ve 2 arkadaşı arka masamdalar . neyse sorun değil dedim döndüm önümü bunlar kalktı gittiler.arkadaşa anlattım geyik yaptık biraz bu kız kesin sapık gibisinden. arkadaşımla anlaştık ve akşama her zaman takıldığımız bara gidip iki bira içelim falan dedik. bara gittik. bu barın sahibi bir arkadaşımın arkadaşı çıkmıştı oradan bayağı iyiydik adamla. adam dj lik yapıyor barda . biz geldik ' ooo hoşgeldiniz mınogluesteban ' falan filan az geyik yaptık . bir yere oturduk bir saat kadar sonra tam tuvalet için kalkcaktım ki kolum birine çarptı . pardon dedim. baktım yine bu kız . sorun değil dedi yüzünde bir tebessümle. oha amk nooluyoruz lan dedirtti adama resmen.

kızın adını sanını öğrendim. bir daha karşılaşırsak çekicem. bir kenara ' sapık mısın lan sen? ' dicem. yada olmadı ' naber kanka bu gece bizim barda takılalım bak bu kadar şans olması saçmalık lan ' dicem. hadi bakalım hayırlısı
  6. kadıköy - kartal metrobüs hattında hafta içi her akşam ben ünalan durağından metrobüse doğru çıkış yaparken, metrobüs'den çıkış yapmış ve ünalan metrosuna doğru giden bir kızla sürekli metro içindeki yürüyen bantlarda karşılaşıyoruz.

hatta ben bazen 10 dakka falan rötarlı biniyorum metroya, o gün o da rötarlı biniyor.

bu tür durumlar için (bkz: olasılıksız)
  7. polat alemdarın yıllar önce söylediği bir sözü hatırlatan olaylar silsilesidir. "bir adama sabah rastlarsam önemsemem, aynı adamı öğlen görürsem tesadüf der geçerim. ama akşam rastlarsam, hiç düşünmem öldürürüm"