• isle of dreams
 1. şüphesiz gayrimenkulden sonra riski düşük getirisi yüksek yatırım araçlarındandır.

  taksi plakası'nın değeri bulunduğu şehre göre değişmekle beraber, en kıymetlilleri istanbul ilinde olan çeşitli sarı dolmuşlara ait olan plakalardır. öyle ki, bakırköy- taksim dolmuşlarının plaka değeri yaklaşık 1.000.000 usd olarak konuşulmaktadır.

  1988 yılında yaklaşık 10.000 usd olan taksi plakalarının 20 sene içerisinde ne kadar değer elde ettikleri aşikardır. taksi plakaları çeşitli sürücülere kiralanıp, kira değeri de elde edilebilir. hep kiralanması hem de uzun vadede değerinin artmasından dolayı çok iyi bir yatırım aracıdır.
 2. yeni karayolları trafik kanunu taslağı şu anki haliyle yasalaşırsa, büyük şehirlerde altın değerinde olan ticari araç plakaları sahipleri belediyeye giderek 5 yıllık ‘yetki belgesi’ alarak işlerine devam edecekler. yetki belgesi isme yazılı olacak ve 5 yıl bittiğinde belgenin sahibi tekrar işe devam etmek isterse belgesini yenileterek işine devam edecek.
  devri sözkonusu değil
  5 yıllık süre dolduğunda taşımacılık işini bırakacaksa yetki belgesini belediyeye iade edecek. yetki belgelerini başkalarına devri ve satışı mümkün olmayacak. yetki belgesinin sahibinin ölümü halinde ise belge mirasçılarına kalacak. bu nedenle taksiciler 35. maddenin acilen taslaktan çıkarılmasını istiyorlar.
  fiyatlar geriledi
  istanbul’da 18 bin ticari taksi plakası bulunuyor. plaka sektörünün kalbi olan otocenter’da ise plaka fiyatları hızlı düşüyor. yapılan yeni düzenlemenin duyulmasıyla beraber istanbul’da 550 bin ytl değerinde olan ticari taksi plakaları 450 bin ytl’ye kadar geriledi. kiraya verilen plakalar ise hem kriz dolayısıyla hem de haberin duyulmasıyla beraber 3bin 500 ytl’den 2 bin 750 ytl’ye kadar düşebiliyor
  kaynak hitportal.org
 3. devlet "taksi plakasını belli bir sınavı geçen herkese vereceğim" gibilerinden bir karar aldığı anda tüm "yatırımcıların" kıçında patlayacak menkuldur.
 4. şehirdışı alanlarda genel kanının aksine plakada t harfi bulunmamakla beraber, c ve m harfleri görülebilir. bu taksilerin araç rengi ise sarı değil kırmızı olmaktadır. şehiriçi alanlarda çalışmaları yasaktır.
 5. istanbul'daki t plakalı sarı taksiler aynen döviz, hisse senedi ya da altın gibi çok ciddi bir borsaya sahiptirler. fiyatları önceleri 750 binleri gören bu plakalar her kişiye bir plaka düzenlemesinin duyulmasından sonra 450 binlerde dip yaptıktan sonra şu sıralar tekrar 520 binlere çıkmıştır.

  http://www.taksiborsa.com/
 6. taksi plakası piyasası hakkında bilgi almak istiyorsanız. sarı taksi plakası hisselerine özel bir site www.saritaksiplakasi.com - kırmızı taksi plakası hakkında bilgi almak için www.kirmizitaksiplakasi.com ve son olarak ticari dolmuş plakası hakkında bilgi edinmek içinse www.ticaridolmusplakasi.com internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz