1. kelp, köpek ve tahir, gelecek/kader anlamındadır.
  o dönemde köpeğin gelecek ile ilintili bir varlık olduğu düşünülmektedir. hani rüya tabiri gibi bir şey. köpek eşittir kader vs.
  ''kelp tahir'' dir sözü bu açıdan ironiktir. bir taşla iki kuş olayı.

  edit:burda geçen tahir, temiz anlamındaki tı ve he ile yazılmış taher'dir. gelecek anlamına gelen taxer -hı harfi latince yazılışta x ile gösterilir ve diğer h'lerden farklı belirtilir- ise te ve hı ile yazılır.

  ayrıca bir de te ve hı ile yazılmış bir başka taxir vardır ki o da ertelenmiş anlamına gelir.

  okunuşları ve latin harfleri ile yazımları benzer olmakla birlikte, asli yazılışları farklıdır.

  uyarı için ballı vodka ya teşekkürler.
 2. tahir temiz anlamındadır.yani sözün beni incitmez tahir efendi köpek temizdir der nef'i.ayrıca geçirir lafı köpek tahirdir diye.
 3. bu dörtlükte tahir gelecek anlamında değil temiz anlamında kullanılmıştır. hatta tahir ve teharet kelimeleri ortak kökten türemiştir. aynı anda köpek tahirdir ve köpek temizdir anlamları kastedilmiştir. bir de nefi'ye ithafen söylenmiş gökten nazire indi siham-ı kazasına nefi diliyle uğradı hakkın belasına beyiti oldukça manidardır çünkü nefi padişahı sadrazamı ve saray entrikalarını hicveden bir şairdi ve 4. murat dönemin sadrazamının dolduruşuna gelip -aslında kendisini sevmesine rağmen bir anlık kızgınlıkla- nefi'nin kellesini vurdurmuştur.
 4. konuyla ilgili bir başka anekdot da şudur:

  tahir olgun'la doktor sadık bir dost meclisinde bir arada bulunmaktadır. artık birbirlerini çok sevdiklerinden mi yoksa birbirlerine tahammül edemediklerinden mi nedir, sık sık atışırlarmış. laf dönüp dolaşıp bu şiire gelince doktor sadık dayanamaz, sorar:

  - sahi tahir bey, ne dersiniz kelp * tahir * midir?
  - kelp tahir midir değil midir hala tartışmalı ama sadık olduğuna şüphe yoktur.