• isle of dreams
  itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
 • görseller

  • taaşşuk u talat ve fitnat
 1. adının anlamı "talat ile fitnat'ın aşkı" olan, şemseddin sami'nin yazmış olduğu, türk edebiyatındaki ilk batılı roman. 1873 yılında yazılmıştır...
 2. “talat ve fitnat’ın aşkları” anlamında bir ad taşıyan bu roman, türk edebiyatının ilk yerli romanıdır. asıl önemi bundan kaynaklanmaktadır. acemice yazılmış, teknik bakımdan birçok zayıf yönü bulunan bu roman, romantizmin bir ürünü sayılabilir. eser, toplumun önemli sorunlarından biri olan görücü usulü ile evliliğin sakıncalarından konu edinmektedir. romanın dili, dönemine göre oldukça sade sayılır.
 3. 15 yaşımda hüngür hüngür ağlayarak bitirdiğim ve türk klasikleri seti almamı sağlayan güzel yapıtıdır şemseddin sami'nin.
 4. bir şemseddin sami romanıdır. şemseddin sami'nin yaptığı bir benzetmeyle beni ziyadesiyle yarmıştır. şöyle ki; "fitnat hanım'ın aşk oklavasıyla açılmış bir yufkaya benzeyen nazik gönlü".
  eserde pek çok kurgu boşluğu ve hatası vardır. ama tabi ki türk edebiyatının "roman" türüyle yeni tanıştığı bir dönemde böyle olması gayet doğaldır.