1. tıraş bıçağını ters bir şekilde yüzünüze sürtmeniz sonucunda meydana gelen sinir bozucu olay.

    yüzünüzde meydana gelen kesiği fark ettiğinizde bıçağı elinizden bırakıp derin derin nefes almanız tavsiye edilir. aksi taktirde bir yerini kesmiş olmanın verdiği sinir ile, yapılan sert bıçak darbeleri sonucu yüzünüzü doğrayabilirsiniz.

    (bkz: kendimden biliyorum)
  2. zaman baskısı ya da gidilecek yerle ilgili heyecanın neden olabileceği bir sosyal bilimler araştırma konusudur, cillop olacağım derken, yüzünüzün çeteleye dönmesi ise pirinç-bulgur ilişkisini anımsatır.
  3. söz konusu şahıs gerçekten sakar bir gününe denk geldiyse,yüzünün her tarafını gazeteden kopardığı ufak parçalara bezeyebilir.görüntü komik olmakla beraber çoğu zaman "erkekliğin şânındandır" şeklinde de algılanabilir.
  4. genellikle önemli günlerin sabahında vuku bulan bu talihsiz olay yeni çıkan traş bıçakları sayesinde iyice azalmıştır.bu tip kesikler iki şekilde olur birincisi bildiğimiz sıradan dikey bir jilet kesiğidir ikini türü ise bir jiletin eserinden çok bir törpü vasıtasıyla yapılmış gibidir.bu tip kesiğin nedeni aşırı abanmak olabileceği gibi fazla git geldende kaynaklanabilir.saklaması zor kesiklerdir.(bkz: düşman başına)
  5. jiletin ete girmesini fark ettikten sonra hasstır denip,kanı durdurmaya çalışmak bilmezsin ki oraya ne basasın.
    bide berberlerde berber efendinin suratın yarısını aldıktan sonra pişkin bi şekilde gülüp ardında o beyaz şeyi suratına sürmesi,senin ise olay karşısında tepki vermeni engelleyen bi olay.hayırda anlamadığım nokta canın yanıyor ama kızamıyorsun adama bu nasıl hümanist yaklaşım böyle?