1. 1996 yılında refahyol hükümeti'nin kurulmasından sonra, refah partisi yöneticilerinin geleneksel çizgilerine ters düşen davranışları refah partisi içi ve dışındaki islamcıları büyük ölçüde rahatsız etti. kimi bunu takiyye olarak nitelerken, kimileri de refah yönetimine karşı ağır eleştiriler getirdi.

    rp içindeki bu rahatsızlık il ve ilçe kongrelerinde gün yüzüne çıktı. genel merkez listesine karşı bazı kongrelerde alternatif listeler çıktı ve bunların bir kısmında da muhalif listeler kazandı. ancak, genel merkez, muhalefetin kazandığı bütün seçimleri iptal edip, kendi istediği kişileri yönetime getirince rp teşkilatından istifalar başladı. istifacıların başında gelen refah partisi ankara il başkanlığı’nı kazandıktan sonra genel merkez tarafından görevden alınan mehmet tellioğlu, 38 bin üyeli müstakil esnaf ve sanatkarlar derneği (bkz: müsiad) genel başkan yardımcılığı görevini yapıyordu.

    refah partisi’nin kapatılması, fazilet partisi’nin kurulması ve erbakan’ın etkinliği ile yenilikçilerin parti yönetiminden uzak tutulması üzerine, müstakil esnaf ve sanatkarlar derneği’ne yakın kişiler 11 mayıs 1998 tarihinde durmuş ali eker’in başkanlığında türkiyem partisi’ni kurdular. partinin, daha sonraları akp’ye veya demokrat parti’ye iltihak edeceği iddiaları ortaya atıldıysa da, türkiyem partisi, 28 aralık 2001 günü topladığı kongre ile kendini feshetti.