1. türkiye'de oyun sektörünün gelişmemesinin en önemli nedenlerinden biri korsan cd konusunda devletin ilgisiz kalması.

grafik tasarımcıları, metin yazarları, bilgisayar programcıları başta olmak üzere daha bir çok meslekten girişimcilerin aylarca kapanarak yazacağı bir oyun, piyasaya çıkmasından birkaç gün sonra korsana düşecekse neden niyetlensin insanlar!

bilgisayar oyunu adındaki sanat eserleri türkiye'de halen atari olarak görülüyorsa, oyun oynayanlar bile half life counter strike oynayarak rahatlıyorsa, oyun oynayan biri görüldüğünde "aha oyun oynuyo lan bu, eşek kadar adam olmuş yaptığı işe bak" deniyorsa, bu ülkede bu sektör nasıl gelişebilir!

oyun sektöründe milyon dolarlar dönerken, türkiye'de bilgisayar başında çalışanların hepsi***** tek meslekten sayılarak, bilgisayarcı işte deniliyor. biz daha sektörü ayıramamışız, olayı çözememişiz.
  2. gelişmemesinin nedeni türkiye'de yapılan bir oyunun yabancı piyasaya açılmasının çok zor olması, ve tek pazarının türkiye olması ama türkiye'de korsan piyasası varken orjinal oyuna talep olmamasıdır *

o yüzden benim de düşüncem şudur ki, önce yurtdışında ün yapılır, sonra türkiye'ye gelinir ve yeni oyun türkiye'de kurulan yapımcı firmayla hazırlanır. türkiye'de para kazanılamaz ama yurtdışında ihraç etmek suretiyle türk oyun sektörü gelişmiş sanılır
  3. bildiğm kadarıyla fifa serisinde türk oyuncuların gerçeklerine hiç benzemesinin sebebi de türkiye de fifa serisin çok az satmasıymış. (orjinali tabii). söyliyenin yalancısıyım...
  4. çek cumhuriyeti'nden bir firma tarafından yapılan "mafia" gibi muhteşem oyunları üretebilirsek ülkemizin gelir düzeyi ve korsana yatkınlığı gibi nedenler bahane olmaktan çıkar. çünkü yapılan iyi işlerin dünyada yeterince alıcısı vardır.
  5. korsancıyız en büyük neden bu, şu anda oyunlar ucuzlamasına rağmen hala korsan bunların en az yarı fiyatına satılıyor ve insanları bunları tercih ediyor. ayrıca bilgisayar oyunları gibi hayal dünyasına hitap eden bir sektörü türkiye'de kendini oyuncu sanan insanların birçoğu knight onlineile counter strikedan ibaret sanıyor. hele counter yok mu ben orta sondaydım lanet şey ortaya çıktı üniversiteyi bitiriyorum hala oynanıyor kitlelerce, bir sürü fps çıktı gidin onları oynayın arkadaş burda bile mi gericisiniz!! ondan sonra tabii ki gelişmez sektör 2 tane oyunu oynuyor memleket. hoş ,hükümran senfoni ile bu döngünün kırılmasını temenni ediyorum ben.
  6. türkiye'de doğmamış diğer çoğu sektörle aynı/benzer sebepler. hangi sektör, doğum sancıları çekilmeden, gelişimin ve evrimin cefasını çekmeden, sadece model olarak transfer edilip de bu ülkede gelişmiştir bilmiyorum. herhangi bir sektörü ele alıp o sektörün en baba haliyle varlığını sürdürdüğü lokasyona baktığımızda, ne aşamalardan ne badirelerden geçildiğini, neticede ne kanunlarla güvence altına alındığını görebiliriz. (somut verilere dayanmayan, çözüm sunmayan, politik giri)
  7. oyunu daha adam gibi oynamadan önce oyunun hilesini öğrenmeye çalışmak.

lan mal oğlu mal bari basit seviyede oyna. onu da beceremiyorsan öyle hile kullan ama bu zihniyette yok adamda.

knight online adlı mmorpg oyununda türklerin adının hilekara çıkma sebebi de bu oyunu çözmeden, daha oynayalı 1 ay bile olmadan, oyunun zaaflarını bulmaya çalışmaktır. bu adamlar bir nevi warez sayılabilir.

- lan acaba "item"leri kopyalayabilir miyiz?
    - lan np transferini nasıl daha hızlı yaparız?
    - olüm auto attack, auto loot nerden bulabiliriz?
    - "off bayan kullanıcıları nasıl tespit edebiliriz" diyen adamlara bile rastladım (daha ne olsun).

kısacası bunun nedeni bizim insanımızın kıçı kırık bir bilgisayar oyununda bile kolaya kaçmasıdır. biz zor işlerin adamlarıyız ama yumurta anüse dayanınca zor işleri yapabiliyoruz.

tavuk olsak zora gelince kaz yumurtası yumurtlarız ama normal şartlarda bıldırcın yumurtası bile yapamayız.