merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

türkiye suriye savaşı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #gündem
  5. #tarih
  1. yakın zamanda çıkma olasılığı yüksek olan savaş.

90lı yılların sonuydu, ilkokula gidiyordum. sınıf öğretmenimiz doğum yaptığı için, yerine emekliliği gelmiş yaşlı ve biraz sert erkek bir hoca geldi. 1 dönem birlikte ders işledik, sertti ama düzenli olarak gündemi takip etmemizi isteyerek bizlere iyi bir alışkanlık kazandırmıştı. haftanın belirli günlerinde sınıfa gazete küpürü götürüp okuyorduk.

hangi gazete olduğunu hatırlamıyorum, ama benim götürdüğüm küpürlerden birisi türkiye-suriye savaşı üzerineydi. 2010 yılında suriye ile aramızda su paylaşımı yüzünden savaş çıkacakmış, haberin içeriği buydu.

yıllar geçti, su yüzünden olmasa bile savaş artık kapıda. sömürgecilerin yüz yıllık planları yeniden yürürlükte, onların kirli oyunlarına ortak olmayalım...

(bkz: yurtta barış dünyada barış)
  2. türkiye suriyeyi önce işgal etsin, nato-abd-israil-avrupa iran'dan gelecek tehdite karşı hop diyebilsin, kendi ülkesini kurmak isteyn kürtelere kuzey ırak'ın yanında suriye verilsin..

bunu ben demiyorum yanlış anlaşılmasın. böyle bir senaryonun da varlığından söz edilmekte.

amma çok senarist var dünyada be ya...
  3. çıkarsa milyonlarca insan ölecek, sakat kalacak, evini yurdunu terk etmek zorunda kalacak.

ha çıkmazsa ne olacak? gene bir şekilde milyonlarca insan ölecek, sakat kalacak evini yurdunu terk etmek zorunda kalacak.

çıksa ne çıkmasa ne kısaca. zerre kadar sikimde değil. ister türkiye suriye'ye girsin, o çak speyşıl fors olan bordo berelileriyle kan kustursun, ister suriye an karaya hardal gazı atsın insanlar gebersin, silinsin.

sikimde değil oolum. savaşacaklar düşünsün. evet tece sınırları arasında ikamet ediyorum fakat bu nasıl olsa nereye gidersem gideyim bir sınır dahilinde olacağımdan dolayıdır.

savaşanlar düşünsün.

ben aynı hatayı bir kere yaptım zaten, bu devletiniz adına güneydoğuya gittim. kırık bir kaç kaburga, çizik yanık kollara mal oldu bana. izleri kaldı sadece. bugün ruh halimin böyle olmasını devletinize borçluyum. devletiniz de bana 15 ay borçlu. zehir zıkkım olsun diyorum.

ben savaşmıyorum. savaşanlar düşünsün!

edit: uuu beybi birilerine dokundurdum sanırım
    !!!
  1. 1