merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

türkiye nin resmi dini

 1. bu başlıkta
 2. bakın dur
 3. sırala
 1. 1937 yılında yapılan anayasa değişikliği ile laiklik ilkesi anayasaya girmiş ve yıllarca tartışılmak üzere din ve devlet işleri birbirinden ayrılmıştır.
 2. devletin dini islamdır ifadesi anayasadan çıkarıldıktan sonra, anayasaya laiklik ilkesi eklenmiştir ve saltanatın kaldırılmasıyla başlayan laik düzene geçisin evreleri sona ermiştir.

  ancak tartışmalar bitmek bilmemiştir.

  laik rejimde devletin dini yoktur ve devlet bir dinin eğitim-öğretimini zorunlu kılamaz. ancak ülkemizde ilk ve orta dereceli okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi zorunludur ve bu derste benim zamanımda islam dininin öğretileri dominant olarak çocuklara öğretilirdi. hatta dua ezberlerdik.

  yine laik rejimde din ve devlet işleri ayrılmıştır. ancak ülkemizde, diyanet işleri başkanlığı başbakanlığa bağlıdır. din işlerine bakan kurum devletin denetimine tabiidir.
 3. din derslerinde zorla dua ezberlemekten şikayet edenlerin alakaya maydanoz doğrayıp ilişkilendirdiği bir başlıktır.ezberlenen dualar sayesinde cenabet kalınmamakla beraber biri ölünce dua edilebilir.aynı zamanda istenildiğinde namaz bile kılınabiilir bir durumken inancı eksik insancıkların çemkirmesiyle dikkaç çeken bir başlıktır.