1. genel olarak aşağıdaki gibi özetleyebileğimiz unsurların bütünüdür:
  birincisi türbansızlar türbanlılardan, türbanlılar da türbansızlardan nefret etsin. türban sadece bazı kurumlarda değil, sokaklarda hatta evlerde de yasaklansın; yanlışsa her yerde yanlıştır değil mi. mesela namaz kılarken de türban takmasın kadınlar, namaza neden siyaseti* karıştırıyorlar hiç anlamam zaten.
  ikincisi, dilimiz folloş oldu, ne gerek var ingilizceleri ayıklamaya, türkçeyi bırakalım ana dilimiz ingilizce olsun. hem uluslararası itibarımız artar(!).
  geleceğimizin teminatı olan gençelerin yetiştiği üniversiteler bilim yuvası değil, bin bir türlü entrikanın döndüğü torpili olanın kaldığı kurumlar olsun. siyaset ve din her boka karıştırılsın. hele de bilim ve parti siyaseti birbirinden ayrı düşünülmesin. devletin başına hangi çok zeki(!) lider gelirse onunla aynı siyasi görüşleri paylaşan insanlar rektör olsun, biliyormuş, çalışıyormuş, bilim sevdalısıymış ne önemi var. hocasıyla aynı görüşleri paylaşmayan öğrenci okuldan atılsın, hiç olmazsa dersten kalsın.
  avrupa birliğine girmek için ayaklar altına alınan şerefimiz yetersiz, neyimiz varsa verilsin. atalarımızın çabası, canları, kanları, büyük türkiye umutları o kadar da önemli şeyler değil zaten(!). reformlar daha da hız kasansın diyen ab ye verelim hatta ülkenin kontrolünü doğrudan, zahmet etmeye bile gerek yok. onlar nasılsa gerekeni yaparlar.
  böyle emin(!) ve akıllı(!) yöneticiler devletin başından eksik olmasın.
  ve böylece, türkiye şaha kalksın(!)

  (bkz: ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarımda)
 2. %40 daha az nüfus.

  bir arkadaşımın bitirme projesinin sonucunda bulduğu istatistik sonuçtur. asıl yüzde belki bu oranda değildir ama oldukça yüksektir. zira bu fazla nüfusun serbest dolaşım hakkı ile avrupa'ya akın etmesi ab'ye girişimizin önündeki engellerden biridir. ha bu %40 hangi etnik grup diyenlere bir açıklama yapmak gerekirse: "onlar sadece verimli katma değer üretmeyen kitle, pis ırkçı!"
 3. öncelikle bu ülkeyi insan gibi yönetecek kişileri seçmek ve ülkesini seven herkesin katılacağı para toplama kampayası başlatıp ülkenin iç ve dış borçlarının sıfırlanması. bu millet inanırsa bunu yapar.
 4. bu olayın gercekleşmesi için gerekli malzemeler:
  1-) mesleği ne olursa olsun, yaptığı işe saygı duyan,elinden gelenin en iyisini vermeye çalışan bir halk.
  2-) "hadi şimdi neyse, ama yarın savaş çiksa ve ithal edilen hiçbir ürün yurda sokulamaz ise, o zaman biz napariz? kalp pilinden tut da, bilgisayar anakartına kadar çağın bütün gerekli ürünlerini ülke içinde üretiyor durumda olmalıyız" şeklinde düşünebilecek bir hükümet.
  3-) "elde ettiğimiz kazancı villalara, özel jetlere ve televole mankenlerine yatıracağımıza; en azından bir kısmıyla ürünümüzü dünya markası yapmak için harcamalıyız" diyebilecek işadamları.
  4-) bu tür adımların atılmadığı her günün sonunda gelişmiş ülkelerle aradaki mesafenin daha da açıldığını kavrayabilecek toplumsal bilinç.
 5. hukuk devletinde yaşadığını unutmayan, verilen karalar için "bir de ulemaya mı sorsaydık yahu" demeyen, hurafelere bağlanan bir çanakkale zaferi çizgi filmi hazırlanmasına göz yummayan atatürk devrimlerine bağlı bir yönetim
 6. elde var olanları kullanabilmek.
  ___bir ev kadını* evinde yemek yapmaya koyulduğu her an markete çıkmaz. elinde, dolabında ne varsa, olan malzemelerden ortaya nefis bir akşam yemeği çıkartır___.