• isle of dreams
  itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
 • görseller

  • türkiye nin en önemli sorunu
  • türkiye nin en önemli sorunu
 1. kamuoyu araştırma şirketi anar'ın yapmış olduğu anketin sonuçlarına göre türkiye'nin sorunları şu şekilde sıralanmaktadır;
  işsizlik: %52
  ekonomi: %23.6
  eğitim: %5.1
  enflasyon: %2.6
  rüşvet-yolsuzluk: %1.9
 2. en önemli sorun eğitim olsa da, eğitimsizlikten kaynaklanan bozuk ekonomi, işsizlik gibi sorunlar daha önemliymiş gibi görünüyor.

  (bkz. eğitim şart)
 3. türkiyenin en büyük sorunlarından bir tanesi şekil-a'da olduğu gibi gizli ankettir.
 4. türkiye cumhuriyeti'nin tüm tarihi sorunlarla doludur..ortada birden fazla problem varsa ve problemler hep halka dönükse "önemli sorun" ve "önemsiz sorun" diye ayrılamaz.

  öncelikle,bazı şeyleri idrak etmek gerekir.türkiye cumhuriyeti tarihinde iktidara gelmiş tüm hükümetler zamanında hiçbir sorun azalmamıştır..üstelik,ideolojileri birbirinin tam tersi partilerin iktidar olduğu dönemlerde de sorunların yine aynı sorunlar olması,kafalarda "acaba türkiye'yi partiler değil de,başka güçler mi yönetiyor" soruları uyanmaktadır.

  doğrudur da.akıl ve mantık çerçevesi içinde,siyasi görüşler çerçevesinin dışında bakılacak olursa,türkiye cumhuriyeti'nde iktidardaki hükümetler tarihinde sorunlar hep aynıdır.sağ-sol diye ayırmaksızın,bütün partilerin yönetimlerinde hep aynı sorunlar gündemdedir.

  mesela,bu ülkenin bütün tarihi "demokratikleşme paketleri" ile doludur.düşünün,her hükümet bir demokratikleşme paketi sunuyor,ama on yıllarca sistemde tek bir gelişim görülmüyor.burjuva medya her seferinde "büyük reform,şunda büyük devrim" diye yırtınıyor.oysa elde var sıfır her seferinde..

  bir iktidar zamanında,ülkede enflasyon sorunu varsa,iktidarın hatasından kaynaklanıyordur.oysa ülkenin bütün tarihi enflasyon ile doluysa sistemde büyük bir bozukluk vardır ve şüphesiz ki bu bozukluklar iktidardan değil,"iktidarın iktidarı"ndan kaynaklanmaktadır.

  türkiye'de yaşanan bütün sorunların kökünde ordu vardır..eğer ille de sorunları ayrıştıracaksak,genel bir ayrıştırma yapmamız gerekir:

  -bu ülke, 50'lerden bu yana iktidara gelen partiler, onların kurduğu hükümetler tarafından yönetilmemiştir. hükümetler, uygulayacakları ekonomi politikaları emperyalizmin talimatlarına, iç siyaseti ise, genelkurmay'ın hazırladığı "kırmızı kitap"lara göre ayarlamışlardır. hiçbir hükümet mgk'nın-genelkurmay'ın onay vermediği politikaları uygulayamaz.

  -bu ülkede, parlamentonun hiçbir zaman gerçek anlamda bir yasama gücü olmamıştır. parlamento, hükümetlerin –dolayısıyla genelkurmay'ın, emperyalistlerin– istediği yasaları çıkaran, el kaldırıp indirerek düzene meşruluk sağlamaktan başka rolü olmayan bir kurum olmuştur.

  -"demokrasinin vazgeçilmez araçları partiler" midir? ülkemizdeki siyasi sistemin bir "partiler mezarlığı" olarak adlandırılması onların "gücünü" göstermeye yeter. evet, "türkiye demokrasisi" denilen şey; partilerin istendiği zaman kapatıldığı, parlamentosunun kapısına kilit vurulabilen, yasaların çıkarıldığı ama uygulanmadığı, hükümet programlarının veya anayasaların değil "milli güvenlik siyaset belgeleri"nin geçerli olduğu bir demokrasidir! ki, siyasi literatürde bunun adı demokrasi değildir..

  tüm bunlara bakarak türkiye'nin şu "en önemli sorun"larının altında hep orduyu bulursunuz.hükümetler tarihinde,ideolojik görüşleri farklı partiler iktidarda olsa da,hep aynı sorunların görülmesi,ordu yüzündendir.

  "cumhuriyet" ismi verilen bir rejimde,ordu,siyasi kararları uygular.oysa türkiye cumhuriyeti'nde siyasi ve askeri bütün kararları genelkurmay vermektedir.

  götümden uydurmuyorum.hatırlayın,tayyip erdoğan,israil için "terörist devlet" demiyor muydu?..ee sonra ne oldu?..genelkurmay bir güzel kulağını çekti tayyip'in,"m-60 tanklarının modernizasyonu lazım koç" dedi,tayyip erdoğan özür ziyaretine gitti..

  demek ki neymiş?..türkiye cumhuriyeti'nin en önemli sorunu,cumhuriyet ve demokrasiyle değil,askeri güç ile yönetilmesiymiş..
 5. en büyük soruumuz semra hanım'ın ata ile sinem'in ilişkisine bakış açısıdır. günümüzde ise ikinci bahar evinde altınları kimin alacağıdır... inanmayan bi araştırsın baksın... iki senedir bu millet en çok nelere kafa yormuş diye.
 6. türkiye'nin en önemli sorunu, en önemli sorununun ne olduğunun bilinmemesidir. (bkz: paradoks)

  bilinen iki kök sorun vardır:
  1. askere gitme zorunluluğu,
  2. özgür seksin olmamasıdır.

  bu iki sorun, birbirini de tetikleyerek, hatalı evliliklere ve yapılmaması gereken akademik çalışmalara (lisans, yüksek lisans, doktora) neden olmaktadır.
 7. hakkında çeşitli varyasyonlar üretilebilinecek hede. mikro anlamda türkiye'nin , makro anlamda ise dünyanın en büyük sorunu "ahlak çöküntüsü"dür. diğer sorunlar bir şekilde halledilebilinir , ancak ahlak kaybolduğu zaman bu sorunun tedavisi mümkün değildir.