merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

türkiye nin bölünme ihtimali

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bu yönetim ve anlayış aynen devam ederse %100'dür.

her şeyden öte bir anket başlığı olarak, yazarların fikrini de merak ediyorum.

edit:
    tabiki %0.
    bundan 1 sene önce apo'yla görüşülecek ve bu da övünülerek barış süreci diye adlandırılacak dese, %100'ümüz hassiktir derdik.
  2. bilmemiz gereken tek gerçek vardır ki bu ülke sonsuza kadar bölünemeyecektir. belki en parlak dönemlerini yaşıyor olabilirler fakat bu millet hiçbir zaman yapılan ihanete kayıtsız kalmamıştır. böyle bir ihtimali düşünmek dahi bölücü şuursuzlara hırs kazandırmaktadır.
  3. çok düşük ihtimaldir. türkiye bütünleşmiştir ve türklerle kürtler akrabalık kurmuş beraber yaşamayı öğrenmişlerdir. diyelim kuruldu. sizce bunca şehirdeki milyonlarca kürt döner mi oralara? yine çoğu türkiye'de kalacak. bir kürt devletinin kendine kitle kazandırabilmesi için ihtiyacı olan şey iç savaştır. eğer pkk marksist bir örgüt olmasaydı şimdiye dek yüz kere bu iç savaşı çıkarmıştı. ancak artık yemezler.
  4. gelinen noktada, üzerinde düşünülmesi gereken olası ihtimaldir.

yaşım gereği son 30 seneyi yani halkın ne düşündüğünü bilmeme imkan yok. ama sanmıyorum ki günümüzde ki gibi, türk olduğunu söylemekten tedirgin olunsun. türküm desen, faşist oluyorsun. komik değil mi?

bu lanet televizyon sayesinde, lanet medya bizlere nasıl ulaşacağını çok iyi biliyor. haberleri izlerken her zaman kuşku içindeyim. bunlar bize hayırlı rüya görmez. kim bilir bizlere yine neyi alıştırmaya çalışacaklar.

derken, aponun mesajları, yok apo namaz da kılardı. iyicede biriydi...

iyi mi?

iyi olduğu için mi, benim elime silahı verip dağa yolladınız. amk. böyle mesajlaşıp yaşayıp gitseydiniz işte.

benim şu tepkim yani beni askerlikten soğutmaları bile, vatanı bölmelerine hizmet ediyor. biliyorum, biliyorum da sinirlenmemek mümkün değil.
  5. kuzey ırakta yaşayan bir sözlük yazarı olarak sunu söyleyebilirim ki biz çoktan bölündük. erbil'de haritaların tanesini 2.5 dinardan satıyorlar. haritada "güzel ilimiz batman, tarihi ilimiz diyarbakır,hakkari,hatay,van,mardin...vb" şeklinde resimleriyle beraber bulunuyor. çok yakında diyarbakır'a vize ile giriş yapacağız. evvela 15 günlük verecekler sonra kalış nedenimizi açıklarsak 6 aya yükseltecekler vize süresini...anlayacağınız gazeteler herşeyi yazmıyor televizyonlar herşeyi yayımlayamıyor zira medya üzerinde çok ciddi baskı var...benden söylemesi...
  6. türkiye'nin abd tarafından köleleştirildiği gerçeğinden çok çok daha önemli bir ihtimal. ihtimaller söz konusuyken gerçeklerle işimiz ne öyle değil mi? hepimiz elimize kağıt kalem alıp hesaplamalıyız. bence trakya kopar iki seneye, adamlar çok avrupai.
  7. genişletilmiş ortadoğu ve kuzey afrika projesi'nin son ayağıdır.

önce 1. körfez savaşı ile saddam'a 30. paralel'in yukarısına çıkması yasaklandı. akabinde kuzey ırak'taki barzani ve talabani güçleri abd tarafından eğitildi. 2. körfez savaşı ile saddam devrildi, kuzey'de hali hazırda sistem hazırdı. ırak fiilen 3'e bölündü kuzeyinde fiili bir kürdistan var.

kuzey afrika ülkeleri "arap baharı" adıyla yeniden dizayn edildi.

suriye'de iç savaş çıkarıldı, en son topa fransa girdi öso militanlarına askeri yardım yapılacağını açıkladı.

suriye'de esad'ın devrilmesi halinde ırak'taki benzer bir durum oluşacak ve fiilen 3'e bölünecek.

iran'a karşı büyük bir harekata girişilecek ve güneybatısı kürt bölgesi olarak tescil edilecek. ancak burada rusya ve çin'in konumu çok önemli. belki bu kısım by-pass edilebilir.

e demokratik türkiye'de (!) referandum kültürü olduğuna göre, başkanlık sistemi de geleceğine göre önce eyalet sistemi akabinde referandum ile kopuş. sonrası kuzey ırak, kuzey suriye ve güneydoğu türkiye topraklarındaki her biri farklı devlet çatısı altında özerk bölgeler olan kısımlar "büyük kürdistan" olarak bağımsızlığına kavuşur.

hayır, "yok aga kesinlikle olmaz, bu millet izin vermez" diyor ya?

ah be canım, o dediğiniz şey beyin taşıyan insanın, koyundan fazla olduğu memleketlerde olur. bizim gibi önüne ne konursa onu yiyenlerin olduğu memlekette olmaz.

apo'ya bugün af çıksa "aman başımıza bir şey gelmesin" diye çok az bir kitle tepkisini sokaklarda koyar onlar da "provokatör" yaftasıyla polis tarafından gazlanır herkes rahata erer.
  1. 1