1. türkiye'de herhangi bir şey olmak kadar zordur. bu ülkede "türküm" dediğinizde faşist, "müslümanım" dediğinizde gerici, "kürdüm" dediğinizde bölücü, "atatürkçüyüm" dediğinizde darbeci addedilebilirsiniz.
  2. zor, çünkü dilini konuştuğun zaman trene bakar gibi bakıyorlar.
    zor, çünkü üniversitenin kantininde(mesela) kürtçe müzik dinledin mi dışarda dayak yiyorsun.
    zor, çünkü güneydoğuda kandırılıp dağa çıkarılan her gençten sen sorumlusun bir asker mi şehit etti yandın sen o zaman.
    zor, çünkü en iyi kürt ölü kürttür.
    zor, çünkü senin kültürüne alt kültür olarak bakılıyor ya da kültürün hiç yokmuş gibi davranıyorlar.
    zor, çünkü

allah'ım kürde fırsat verme dehre sultan olmasın,
    pabuç ayağını sıksın, iflah olmasın.
    vur sopayı, al haracı, karnı bile doymasın.
    bu çeşmeden gavur içsin, rum içsin, kürde nasip olmasın

diye bir dörlükleri var...

halbuki, bir kişi ingilizce konuşsa türkiyede trene bakar gibi değil limuzine bakar gibi hayran hayran bakarlar...
    halbuki, bir kişi ispanyolca(mesela) bir şarkı dinledi mi ''ooo bak şuna çok kültürlü, çağdaş" ayağına tebrik ederler o kişiyi.
    halbuki, güneydoğuda kandırılan her gençten kendilerinin de sorumlu olduklarının farkında değillerdir
    halbuki, türkiyede her kültür zenginliğin göstergesidir.

halbuki,

"kardeşim sen düşünceden ibaretsin,
    geriye kalan et ve kemiksin,
    gül düşünür gülüstan olursun,
    diken düşünür dikenlik olursun"
  3. * türkiye de yaşayan diğer azınlıklar gibi yapmayıp (laz,çerkez,gürcü,arnavut,boşnak vs...) nedense bir türlü yaşadıkları, ekmeğini yeyip suyunu içtikleri vatanın kimliğini kabullenememektir. seyit onbaşının ruhuna tükürmektir.
    * sürekli ayrımcılık ve tartışma çıkarmak. her daim muhalefet olmaktır.
    * şehirde yaşayan insanlara nefretle bakmak. evi, parası, pulu ve mutlu hayatları olan insanlara düşmanlık beslemektir. (bunların en temel örneklerini kartal dan başlayıp bostancıya kadar uzanan sahil yolunda minimum 3-5 kişilik gruplar halinde gezen tiplere bakarak anlayabilirsiniz)
    * ölülerine, şehitlerine amerikanın kukarikanın parasıyla sahip çıkmaktır.
    * memlekete kebap lahmacun salonu açmayı sanki fon oluşturup uzun vadeli yatırım yapmakla eş tutmaktır.
    * töre cinayetine namusu korumak adı altında yaklaşmaktır (eğitim harbiden şart)
    * bulgaristan ve yunanistan da yaşayan türklerin yaptığı gibi sorunu hukuki mücadeleyle, karşılıklı mutabakatla değil de. memlekete isyan edip, sağda solda bomba patlatarak çözmeye çalışmak veya demokratik görünüp üç gün sonra dağdaki teröristin yanına gidip sırtını sıvazlamaktır. bi de utanmadan tbmm den milletvekili maaşı alıp evler, arabalar satın almaktır.

daha devam ederdim ama çaylak olmak istemiyorum.*
  4. köle gibi inşaatlarda, tersanelerde canı pahasına çalışarak, birçok mekanın temizlik, hamallık, ıvır zıvır işlerini görerek ekmeğini kazandığın halde büyük şehrin yerlisi olan rantçı çocuklarının dilinde sakız olmak, aslında haddine olmayan bir hayatı asalakların sana bir armağanıymışcasına şükran duygularıyla yaşamaya zorlanmaktır bir de. kürtler ve bu ülkenin diğer fakirleri bu götlerin sermayenin tasından sıçrattıklarıyla doymaya çalışırlar ancak.
  5. babannem kürt (zaza aslında). kimliğimde nufusa kayıtlı olduğum yer elazığ gözüküyor. ve ben her yerde babaannemden gelen zaza kimliğimle dolaşabiliyorum.

kürt kimliğinin bana bir zararı olmadı şimdilik. nufus cüzdanında istanbul yazan birisi kadar dert çektim.
  6. sürekli olarak bu vatanın ekmeği demagojisine maruz kalmak ,
    "yemek yediği kabı kirletiyorlar " şeklinde terbiyesizce konuşanlara her ortamda rastlamak !
    berxemın (kuzum) ekmek benim ekmeğim , yemek benim yemeğim ... efendi ol kardeşlik sofrasında beraber yiyelim. hayır olmaz yemeği ben yiyecem seni de kuru ekmeğe muhtaç edecem diyosan da bi zahmet soframı terk et. bu sofra benim sofram ! yedirtmezler adama...
  7. laz olmaktan daha zor durumdur. türkiye'de hiçbir laza sırf lazsın diye askerde tuvalet temizlettirilmez, yere tüküren biri görüldüğünde ne olacak allah'ın lazı işte denmez, üniversiteye gidince lazdır, muhtemelen vatan hainidir deyip dayak atılmaz, hiçbir laz sokakta lazca konuştuğu için hor görülmez, bir laz kızına lazca ''irday'' ismini koyabilir ama bir kürt asla kürtçe isim koyamaz... neticede evet lazlar sadıktırlar, sesleri çıkmıyor, çünkü onların tuzu kuru...

edit : bu arada vamişkunan kişisi de lazdır, lazları kötülemek gibi bir amacı yoktur, biline...
  8. çocuğunuza kardelen anlamına gelen berfin ismini koyamamaktır.

edit: gelen mesajlardan aranızda en az bir samimiyetle anlamayan olduğunu varsayıyorum.
    http://www.nethaber.com/...
    senin devletin bu işte, devlet baban gibi iki yüzlü ve yalancısın sen de. bir ismi sakıncalı bulabiliyor. ulan hiç sorun yoksa sorun sizsiniz ve sakatlanmış zihniyetiniz. ulu manitu götünüzden siksin emi...

edit2: ahmet altan'ın da ilgili bir yazısı varmış, 5 yıl önce yazdığı;
    http://www.taraf.com.tr/...

böyle şeyler hiç yaşanmadı zaten değil mi? tabii tabii...