merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

türk telekom un 2 milyar tl kar etmesi

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. mümkündür efendim, mümkündür. telefona elimizi sürmediğimiz halde 20tl fatura yollarlarsa, tatilde olup bilgisayarı açmadığımız halde kotayı aşmışsınız diye 60tl internet faturası yollarlarsa 4milyar tl'de kar ederler 40milyar tl'de.
  2. zavallı telekom. o çapta olup da ede ede 2 milyon kar ettiyse yazık. iyi ki satmışız...

şaka bir yana kar miktarı düşük görünüyor. ancak özelleştirmeden beri sürekli yatırım yapıyorlardı. sonunda kara geçer oldular ise ne ala
  3. yanlış bilgidir. yanılmıyorsam, geçen sene, türk telekom'da çalışan bir akranımız 7 trilyon tl kar elde ettiğini söylemişti. yoksa bu da mı yanlış?
  4. muhtemelen gerçek değerleri göstermeyen bir açıklamadır.

ulan milleti kanırta kanırta sikmedik ama bizim götü boklu şirket bile 500 bin dolar kar etti. şimdi kim inanır telekom'un 2 milyon kar ettiğine hemşerim!
  5. son üç senenin verilerine baktığımızda (bilişim 500'den alınan bilgiler) türk telekom her sene 1,5 milyar - 2 milyar tl arası kar elde etmiştir. bu rakamlara rağmen yatırım oranları düşük bir şirketimizdir kendileri. neye göre derseniz, geçtiğimiz seneye kadar tekel konumunda faaliyetlerini göstermekteydi. buna rağmen yeni açılan birçok alternatif operatör karlılık oranlarına göre daha yüksek yatırımlar gerçekleştirmiştir. hala beklediğimiz fiber optik altyapısı konusunda daha hızlı davranmalıdır. o kadar sabit ücret topluyorsun nereye gidiyor bu paralar diye sorar tüketici.

ama ne yazık ki tüketiciler de bu konuda tepkisel değiller. artık alternatif operatörlerde var. türk telekom'u beğenmediği halde kullanmak zorunda değilsiniz. farklı operatörleri de deneyebilirsiniz. bakalım rekabet kızışınca neler olacak türk telekom havadan para toplama olayını ne kadar sürdürecek ya da ben ne yapıyorum diyerek yatırımlarını artıracak mı?

edit: milyon değil milyar olacaktı
  6. 4 senelik kârına özelleştirildi telekom o zamanlar, yıllık kârı o zamanlar beşyüz milyon dolar idi, geçen o kadar senenin arkasından telekom nerden baksan üç kat daha fazla kar etmiş bu açıklamaya göre. haliyle düşündürüyor, iki milyonu elin yabancısına domalmak yerine keşke kendi devletime domalsaydım, en azından o para yurdum içinde likit olarak dönerdi. işte herkes politikacı olarak başa gelmemeli.
  7. abonelerine sormadan kafasına göre abonesini daha pahalı bir tarifeye geçiren bir kuruluş için çok da zor olmayacak bir olay.

bir de kapına üniversite öğrencisi yollayıp ''efendim sizin tarifeniz bu, ayda 33 tl boşuna veriyorsunuz. gelin sizi şu tarifeye geçirelim bu kadar bedava konuşun faturanız daha ucuza gelsin.'' diye konuşturtuyolar.
  1. 1