• videolar

• görseller

• türk kürt kardeştir
  1. evet türk-kürt kardeştir.bununla da sınırlı değildir olay."millet" kavramının farklı coğrafyalarda yaşayan halkları birbirlerine düşman ettiği göz önünde bulundurulmazsa eğer;bütün dünya halkları kardeştir.
  2. keşke öyle olsa dediğim durum...
    fakat akabinde bu yüzden mi pkk hala güneydoğuda varlığını sürdürüyor ve kardeş kanı akıtıyor sorusunu aklıma getiren durum...
  3. "keşke böyle bir slogana ihtiyaç duyulmasaydı" diyebiliriz pekala..

sadece türk-kürt ikileminde irdelemek yetmez.yaşadığımız bu coğrafyayı bir çok halkla paylaşıyoruz-ki zaten paylaşmamız gerekir.insanı "insan" yapan esas nokta da burdadır..bütün savaşların,bütün gerginlik ve ölümlerin sebebi mülkiyet kavramıdır..

ben bugün bir devlet kurdum diyelim."kamilistan" olsun adı hadi.ben devlet lideriyim.halkım üretiyor,ben yiyorum.halkım vergi veriyor,ben alıyorum.halkım açlık çekiyor,ben yiyorum..onlar sürünürken ben zevk-ül safa içinde yaşıyorum."bu bana yetmez lan" diye,salyalar akıtarak başka bir devleti işgal ediyorum.ama devletin liderini değil,o coğrafyanın halkına zulmediyorum..devletin lideri korkuyor.hayır,halkı zulüm gördüğü için değil,"ulan bunlar ölüyo kim üretecek de ben yicem" diye korkuyor.sonra savaş bitiyor.ben o devleti ele geçiriyorum.fakat dünya bana ambargo uyguluyor haksız savaş çıkardım diye.e ne oluyor?..ben mi zulüm görüyorum?..hayır.ülkeme ambargo uygulanırken halkıma "daha çok çalışmalı,daha çok üretmelisiniz" diyorum ve onlar daha çok üretiyor,daha çok çalışıyor,daha çok eziliyor..ben yine yiyorum..ambargonun devlete değil,halka bir ceza olduğunu böylece anlamış oluyoruz..

şimdi diyeceksiniz ki,"ne alakası var lan bunun türk-kürt kardeşliğiyle"..

kıssadan hisse..

osmanlı zamanında iç isyanların çoğu kürt kökenli olduğu için kürt halkına şu anda bile gizli bir ambargo uygulanıyor.peki zararı kim görüyor?..abdullah öcalan mı?..barzani mi?..talabani mi?..yoksa dağdaki gerillalar mı?..hiç biri.bunun zararını suçu olmadığı halde masum bir halk çekiyor.tarihler boyunca süregelmiş olan toprak,taht kavgalarının bedelini dünyanın bütün halkarı ödemiştir,iktidarları değil.

bununla beraber şunu düşünmeliyiz: "acaba düşmanlığı iktidarlar mı başlattı,yoksa iktidarların martavallarına kanıp onları kendimize düşman ilan eden bizler mi?.."
  4. kabil ile habil de kardeşti... dertleri neydi; paylaşmayı bilememek, doğruyu göremeyecek kadar gözlerin kör olması birini kardeş katili yaptı.

kürdü türkü çerkezi ile alakası yok kardeşliğin. daha ilk insandan bu yana insanların hepsi kardeş ama kimisi habil, kimisi kabil ne yazık ki! kendisine verilenle yetinmeyenler kabil oldu, şükretmeyi bilip çalışanlar habil...
  5. annesi türk babası kürt olanların (tersi de olabilir, anlam çıkarmayın) çocukları buna güzel örnektir. mesela biri ben türküm der öbürü kürdüm der. olmayacak iş değil.
  6. iki ayrı etnik gruptur kardeş değildir ama birbirleriyle son derece yakın hısımlıkları vardır. şöyle demek en uygunu belki; türk'ün en yakın akrabası olan halk. fakat bu akrabalıkta taraflardan birisi akreplik yapmaktadır. bu da bir gerçek.
  7. fantastik bir önerme.

amerikan raporlarında politik açıdan sığ, kullanılmaya müsait bir insan güruhu olarak tanımlanan (csi yayımı; "ore 71-48 -- the kurdish minority problem, 8 december 1948") bir millet, coğrafi çevresindeki hiç bir milletle -istese de- kardeş olamaz.

eklenti; "amerikan raporları" altını çizer, saygılarımı sunarım..