• görseller

  • türkün türkten başka dostu yoktur
 1. düşman halklar yoktur, düşman hükümetler vardır diye düşününce türk hükümetinin türk hükümetlerinden başka dostu yoktur olarak değiştirilmesi gereken söz
 2. kişisel anlamda düşünürsek türk olmayan birçok dostum vardır. ve yukardaki önerme yanlıştır.
  eğer politik anlamda düşünecek olursak, ülkeler arasında dostluk olmaz sadece çıkar ilişkileri olur.. kısaca "türkün türkten başka dostu yoktur mantığı tam bir safsatadır"
 3. ırkla, halkla dost düşman olunmaz, bireylerle dost veya düşman olunur diye düşününce birşey ifade etmeyen söz.
 4. bu sözü söyleyen çoğu kişi ayağında nike ayakkabı,adidas tshirtleri ile gezer durur virane..madem dostun yok,"kamil" marka ayakkabını,"kürşad" marka tshirtünü imal et kardeşim..
 5. ona bakarsan ingilizin ingilizden başka fransızın da fransızdan başka dostu yok ta, marifet bunu böyle bilmek ama bas bas bağırmamaktır dedirten lafcık
 6. pekçok türk devletinin birbirleriyle savaşmış ya da iç meseleler yüzünden güç durumlara girmiş hatta yıkılmış olduğu düşünüldüğünde anlamsız kalan söz. bu söze bağlı kişilere yerine (bkz. türkün dostu olmaz) önerilir.
 7. ab'ye bizi almayacaklarını,american'nın arkamızdan işler çevireceğin,,arapların arkamızdan vuracağını anlatan atasözü.