merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• türbanlı araştırma görevlisi
  1. 1

türbanlı araştırma görevlisi

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. araştırma görevlisinin başının türbanla kapanmış olanı.

bu durum önceden olsa hiç sorun olmazdı, çünkü o zaman türbanla girmek yasaktı. yani sen onu türbanla görmediğin için çağdaş olarak damgayı vurup kös kös evin yolunu tutardın büyük ihtimalle.

enteresan tabi üniversite okuyan bir insanın halen böyle şeylere kafa yorması.
  2. evet türban takınca insanlar geri zekalı oluyor dedirten tespittir.

not: türban dini değil, siyasi bir semboldür.

evet bunu takınca tabi ki aptal olmazsınız ama bilim yuvası denilen üniversitelerde ders veren bir insanın; kendisine sınır koymaması, her şeye açık olması, kafasını dini sembollerle örtmemesi gerekir.

kadın yine inansın, yine ibadet etsin.
    ama mantıksız bir şeydir bu. bilime saygısızlıktır.

ama bu söylediklerimin dinle uzaktan yakından ilgisi yok. dediğim gibi türban dini değil, siyasi semboldür.

not: 1 artı 22 eksi ile oldukça eleştirilmişim ama düşüncem sabittir arkadaş.
    ''her şeye saygı duyarım'' insanı olamayız. türkiye deki türbanlı kadın oranı ve geziye katılan ya da en azından saygı duyan türbanlı kadın oranı birbirine denk midir? bi düşünün! siz onlara özgürlük isterken onların yanında oldunuz ama onlar başka meselelerde yanınızda oldular mı? türban dışında ne zaman bize destek verdiler? berkin uyanamadı eylemlere katıldılar mı? ethem, ali ismail ve diğer çocuklar gittiğinde bunlar bize destek verdi mi? istisnalardan bahsetmeyin bana!
    tamam herkes olabildiğince özgür olabilir ama başörtüsü bir akademisyene ön yargılı yaklaşmak için somut bir sebep. akademisyen her şeyi sorgulamalı değil mi?
  3. işini yaptığı sürece kimseyi ilgilendirmeyen araştırma görevlisidir.

not: bu arada burada türbanlılar hakkında yazılan yorumları yapan zihniyet, gezi olayları olurken özgürlük vaat ediyorlardı. ayrıca "siz baş örtümüze karışırsınız" diyenlere, "sizin baş örtünüzle bir derdimiz yok, paranoyaklaşmayın, bizler değiştik" diyorlardı. şimdi o yazıları yazmaya nefretinizi kusmaya devam edin ben bunları kaydediyorum. salak yerine koymayın bari...

http://i.hizliresim.com/...

evet demokratların yazdıkları. bunlar şurada dursun. bir de yaptığım tespitleri neden beğenmediğinizi anlamadım. durum tespiti yaptım. o kadar. hadi canım öptüm byyy.
  4. türban siyasileştirilmiş bir dini ögedir. özünde siyasi değil dinidir. türban takmak yasalarca bir kadının hakkı olduğuna göre bilim yuvasında da takabilir. türban bilime mani olsaydı bu kadın araştırma görevlisi olamazdı. bilim insanlarının kendine ait görüşleri, dinleri ve yaşam tarzları vardır ve her şeyden önce makine değil insan oldukları için de kendilerine has bu yönleri taşımalılardır. aksini dayatmak faşizanlıktır. bir insana herhangi bir şeyi dayatmak ve hor görmek insanlığa sığmaz. türbanlı saygı göremiyorsa, türbanı olduğu için var olamıyorsa neden diğerlerine saygı duysun? saygı görmek istiyorsak saygı göstermeyi öğrenmeliyiz. üniversiteye gelmiş bir insanın bu kadar basit bir insanlık gerçeğini kabullenememesi çok acı. yazık.
  5. bulunduğu pozisyonun islama aykırı olduğunu bilmeyen araştırma görevlisidir.

edit:dinini bilmeyenler eksilemiş.kadınla erkeğin aynı ortamda bulunması hoş karşılanmaz islam dininde.
    ben mi öğreticem dininizi?
  6. bazılarına batan.
    hayır bu kadınlar sonra çıkar, bağyaan değil kadın o kadııın diye zırlar. çünkü bu tipler için kadın sorunları "bayan" yerine "kadın" diyememekten ibarettir. bunu ne kadar çok telkin ederlerse o kadar çok feminist, ilerici, modern kadın olunuyormuş duyduğuma göre. sorunlar da çözülüyormuş. halbuse bunlar türbanlı öğretmen türbanlı cart türbanlı curt diye bir erkeğin dahi yapmadığı cinsiyetçiliği yapmaktadır. mesele başörtüsü değil mesele kadın sorunudur. cinsiyetçiliktir. idrak edememişlerdir. ha asıl mesele islamofobidir de, daha cinsiyetçiliği aşamamış sözde çağdaş "kadın"lardan islamofobiyle alakalı bir olguyu anlamalarını zaten bekleyemeyiz. aman, ben sizinle uğraşamayacağım.
  7. birilerine fena dert olmuş kadındır.

bilimsel düşünce açık bir kafa yapısı gerektirir. bilimsel düşünce ile dini düşünce çoğu zaman bir yerde barınamazlar. nedense aşırı bilimsel insanlar dinin yokluğunu kanıtlamaya çalışırken, aşırı dinci insanlarda bilimin saçmalığını kanıtlamaya çalışırlar. buda her iki taraftan da bakınca sıkıntılı bir yaklaşımdır.

bizim asla bilemeyeceğimiz şey şudur. o kadın kafasını kapatmasına rağmen çok başarılı bir bilim kadını olabilir. belki sizin saatlerce çalışıp anlamadığınız şeyleri o bir saatte anlıyordur. belki süper bir matematik kafası vardır. belki yarın kansere toptan çözümü bulacak bilim ekibinin başında olmak üzere adımlar atıyordur. belki sosyal bilimlerde büyük bir açılım gösterecektir. o kadın bir amaç uğruna üniversiteye girmiş. bilim insanı olmak istemiş, bir adım atmış. sen ne yapmışsın? o kadına iğrenç, mide bulandırıcı demişsin. neden? dini inancı gereği kafasını kapattığı için mi? kusura bakma ama sen o üniversiteye boşu boşuna gitmişsin, boşu boşuna yıllarca okumuşsun.

şunlar tartışılabilir belki. islam inancına göre bu kadının bir üniversitede kadınlı erkekli bir grupta bulunması doğru mudur? ya da çalışması doğru mudur? ki bence hepsi doğrudur. hz. muhammed'in ilk eşi hatice tüccar değil miydi?

kadınların kadınlara yaptığı işkenceyi erkekler yapmıyor birbirine. birisine türbanlı diye iğrenç diyoruz, ötekine mini etek giydi diye kaşar diyoruz. sonra da vay efendim bana ne çok karışıyorsunuz. ne yazık ki feminizm dediğiniz şey sadece kocamın soyadını almam, ben onun hakimiyeti altna girmem demekle olmuyor. feminizm de esasında bir sınıf mücadelesidir. bu mücadelede türbanlı, türbansız, eğitimli, eğitimsiz kadınlar bir arada durmadıkça, birbirinin elini tutup ilerlemedikçe kaybeden gene hep kadınlar olacaktır.

türbanlı araştırma görevlisinin beyni örümcek ağları ile dolu mudur bilemeyiz, ama türbanlı bir kadına en basit anlamıyla iğrenç diyen kadınların beyinlerinin içinin ne ile dlu olduğu bellidir.

edit: hayır umursadığımdan değil de, giriyi yazalı 2 saniye omuş, nasıl okudun, nasıl eksiledin bu ne hız kardeşim?
  8. yeri gelince özgürlük özgürlük diye bi taraflarını yırtan arkadaşlar bu insanların da türbanlı olmaları kişisel tercihleri nasıl ki türbansız olmak kişisel bi tercihse aynı durum, o insan başında ki örtüyle değil vereceği yada verdiği eğitimle ilgili dedikodusu yapılabilir, mevzu sizin özgürlüğünüz olunca insan hakları insan hakları ama onların özgürlüğü olunca gericilik, üniversitede böyle mi olurmuşculuk. götünü başını açıp gezen kızlarımız da var kimse onlara bişey diyo mu

edit: ismi lazım değil partiyi savunduğumdan değil, birazcık empati.
  1. 1