• videolar

1. eski yunanlılarda ve roma'da kralların ve devletin önemli mevkilerinde olan bazı insanların gömüldüğü mezar türü. o zamanki inanışa göre ölenler gittikleri yerde de rahat edebilsin diye değerli eşyalarıyla beraber gömülürmüş. işte bu değerli eşyalar yüzünden tümülüsler define avcılarının uğrak mekanıdır. bugün bergama'da bu tümülüslerden birini gördüm ki, gariban tümülüsün sağından girilip solundan çıkılmış, yapıldığına pişman ettirilmişti.

(bkz: patlak tümülüs)
  2. mimar olan tanıdığınız için msn niki olabilir.
    sorarsınız ne demek bu tümülüs diye. şöyle göz ucuyla size bakar;
    -"mimari bir terim" der.
    siz de göz ucuyla;
    -"hıı, ben de zeki bir buluş zannetmiştim" demek istersiniz ama diyemezsiniz.
  3. arkeoloji hocamızın yıllardır çeşmede bizim okulun karşısındaki tepecikleri tümülüs sanması bu tepeciklere de değirmen diyen köylüleri aşağılaması hatta:

-"cahil köylü şu karşıdaki tümülüse de değirmen diyor"deyip gülmesi

ancak bir takım öğrenciyle kazı yapıp da köylülerin haklı olduğunun öğrenilmesiyle çok feci göt olmasına sebebiyet veren mezar şekli.
  4. en ünlülerinden biri, polatlı yakınlarındaki gordion antik kenti yakınında bulunan ve kral midasa ait olan, toprağın yığılmasıyla oluşturulan mezar türüdür. antik çağlar boyunca mezar hırsızları ile mücadele etmek için bir çok sahte tümülüs de inşa edilmiştir. bunun yanı sıra ankara'da şehrin içinde, emek ankaray istasyonunun hemen arkasında, atatürk orman çiftliğine gelmeden ve demetevler civarında üç adet bulunmaktadır. bunların üçünün de içleri dolu olduğu tahmin edilmekle birlikte, kazı çalışmalarının maliyeti sebebiyle herhangi bir girişim yapılamamaktadır.
  5. nemrut dağı'nın yüksekliğini 50 metre civarında artıran ve ortalama 5-10 santim çapındaki taşlardan oluşan yapı. bu taşlar, dev kral kafası heykelleriyle aynı maddedir, (bkz: kumtaşı).
    ayrıca altında zamanın krallarına ait mezarlar olduğu bilinmektedir.
    tırmanması kesinlikle yasak olsada, gecenin dördünde dağa ulaşmış ve benden başka bir allahın kulunun olmaması sebebiyle bekçi konteyneririn ters tarafından üzerine çıkılmıştır. böylece doğu terası/batı terası derdi olmadan yüzlerce kilometrekarelik bölgeye hakim olunmuştur.