• videolar

1. bir ilkokul efsanesi bu. birileri gelir, muntazaman ortaya "şu silgi tükenmezi siliyomuş oolum" diye bir laf atar, biz silgi peşinde koşardık.

hiç unutmam, adını sanını şu an hatırlayamadığım, sadece memur çocuklarında bulunan ortası delik dmo silgileri gibi ortasını delip kullandığımız üçgen silgiler vardı. daha doğrusu, bu silgi, bu efsanenin elemanlarından biri idi. bir gün gelip, yine birinin "tükenmez silme" olayını yaydığını, ve bu silgilerin okula nazır kırtasiyede 2-3 saat içinde bittiğini hatırlıyorum. koşa koşa bu silgilerden almış, ortasını delerek naylon iple boynuma asmış, defterimdeki tükenmez kalemle yazılmış deneme metnini silmeye çalışmıştım. 40 kişilik sınıfta, hiç kimse bu silginin öyle bir meziyeti olmadığını kabullemememiş, defteri kazıyıp, tükenmez kalemi çıkaranlar anlamsız bir sevinç içine girmişti.

sırf bu efsaneler yüzünden, kaç defter yaprağını hunharca yırttığımı, kaç defteri heba ettiğimi hatırlarım. gün olur, hala beddua ederim bu efsaneyi yayan öğrencilere. kırtasiyeyi işleten amcanın oğlu idiler galiba. hatta, dur yahu, neydi şu ilkokul arkadaşı bulduğumuz site?
  2. güzel arkadaşalar sayesinde geçim kaynağı olabilecek silgidir..aynen şöyle oluyor.

+tükenmez kalemin var mı?
    -var noldu?
    +yaw sen bi ver görsel şölen yapcam sana.(bu arada bir kağıt karalanır)sence bu silgi bunu siler mi?
    -silmezzzz.
    +siler abi
    -yahu silmez
    +varmısın iddaya??
    -varım lan!
    +kaybedersen alırım bi 20 liranı

ve silgi tükenmezi siler..yeşil 20likte malum arkadaşın cebine girer.
    diğeri silgi elinde hala olayı kavramakla meşguldür.
  3. bir tarafı mavi, diğer tarafı turuncu(daha ziyade kiremit rengi) olan genellikle dmo silgisi. en büyük çocukluk keyiflerinden biriydi.
  4. pelikan marka daktilo silgisi için yayılmış olan bir şehir efsanesidir. artık zamanında kim götünden uydurmuştur bilmiyorum fakat ülkede daktilo kullanan kalmamasına rağmen bu silgi halen satılmaktadır.
  5. sınavlarda tükenmez kalem kullanmak zorunda olanların ve karalamadan hoşlanmayanların kurtarıcısıdır.
  6. tükenmez kalemin bıraktığı izi (çizgi olabilir, nokta olabilir tercihe göre) silerken aynı zamanda kağıdın epiderm tabakasını da beraberinde yok eden silgidir.
    aynı nokta 3 kez karalanıp silinirse kağıt delinir.
    (bkz: mezoderm)
    (bkz: endoderm)