1. suyun termal özelliğidir.

sıvıların hacimleri ısıtılınca artmaktadır lakin su bu konuda özel bir duruma sahiptir. +4c sıcaklıkta suyun hacmi en küçüktür. +4c deki suyu ısıtır veya soğutursak, hacmi artar.
    maddeler ısıları düştükçe küçülürler. sıvılarda ısıları düştükçe büzüşüp hacim kaybederler. hacim azalması yoğunluğu arttırır ve soğuk daha ağır olur. sıvıların katı halleri sıvı hallerinden daha ağır olması gerekir. lakin fizik esaslarına ters düşen sudur. peki tersi olsa ne olurdu? suda canlı barınamazdı.

suyun evrimi diyelim biz buna. öyle mi diyelim? katısı sıvısında yüzen ve onca canlıyı barındıran suyun evrimi.

inanalım mı?
  2. izlediğim bir belgeselde dünya ilk oluştuğunda yeryüzünde su molekülünün olmadığı, ardından meydana gelen meteor yağmurlarıyla bugün bildiğimiz okyanusların, denizlerin oluştuğundan bahsediliyordu. yeryüzüne düşen meteorların içinde su tanecikleri varmış. ben salak gibi bunu ilk defa o belgeselden öğrendim de, demiyor musun arkadaş bu gezegen kocaman bir alev topu halindeydi suyu ebenin şeyinden mi getirdiler? neyse. bu durumda suyun özel durumu onun uzaylı olması olabilir eheh. düşünce gücüyle ya da söylenen kelimelerle değişebilen yapısı da suyu özel kılmaktadır.

ama bana göre suyun en özel durumu, hafızasının olmasıdır. bu hafıza meselesi yıllar önce okuduğum bir kitapta yer alıyordu. sonra o kadar mantıklı geldi ki, iyice hayatıma yerleşti. bulutlarda gördüğümüz şekillerin başka bir açıklaması olamaz. gökyüzünde oturup bulutlara şekil vermekle görevli bir melek ya da tanrı olduğuna da inanılabilir. ikisine de inanıyorum ben. hayal gücüm geniş, raad adamım.
  3. belirtilen özel durumlar olmasaydı su donmaya tabanda başlayacaktı ve onu kesen bir kütle olmadığı için yüzeye kadar sürecekti ve suda canlılık olmayacaktı.

işte suyun evrimi de böyle.
  4. katısı sıvısında yüzen daha yani katısının özkütlesi sıvısından küçük olan maddedir su.

donan su yükselip suyun üzerinde bir tabaka oluşturacağı için su yüzeyden donmaya başlar ki bu da suyu ekosistem edinmiş canlılara yaşama olanağı verir.

aynı durum bizmut (bi) ve antimon (sb) için de geçerlidir.

aynı zamanda suyun özgül ısısı (c) çok yüksektir. ki bu da q=m.c.dt formülünden yola çıkılırsa yüksek ısı verilmesine karşılık suyun sıcaklık değişiminin az olacağını gösterir. sonuç olarak suya adapte olmuş canlıların ortam koşulları pek değişmeyecektir ki bu onlar için büyük bir avantajdır.