merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

su kaplumbağası

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. efendim su kaplumbağaları ilginç hayvanlardır..nitekim şu güzide evrenimizin hangi hayvanı (!) ilginç değil ki?? yaşadıklar yer okyanus, açık su, tehlikeli su, savaş nedenleri olabilecek sular falan ise daha da ilginç latince bir isim ile çağırılırlar; gel olum buraya, caretta caretta..diğer kara kaplumbağa gibi aciz değillerdir, onlara nazaran daha bir çeviklerdir..hızlı yüzerler yani..finding nemo'da baya komik bir şekilde tasvir edilmiş olan ve hem karada hem de suda yaşayabilen bir kaplumbağadır..* * *
  2. kimi konservatif türlerini evinizde okyanus olmadığı halde ellerinizle besleyebilirsiniz mesela. çok enteresan kaplumbağa hayvanı çeşidi. bir kere sıcak seviyorlar ve kış boyunca üç ay kadar ( zaten kış o kadar ) uyuyorlar! arada bir yanlarına gidip meraklı gözlerle onlara baktığınızda uyanıp, ters ters, 'ne bakıyon lem, hiç uyuyan su kaplumbağası görmedin heralde ?' gibisinden sizi süzebiliyorlar. bir de tuhaftır uyurken hep suyun altında duruyorlar.
    çok uzun süre yaşadıklarını öğrendiğimde, torunlarımızı sırtlarında taşıyabilecekleri hayaline kapıldığımız zeki hayvancıklar, sizi seviyoruz be...
  3. bir zamanlar beslemeye çalıştığım varlık..
    ismi tyler durdendı.minicikti.. suyunu her gün değiştirmek gerekiyormuş, bana haftada bir değiştir dediler.. sonra bir gün bir eczanede kocaman su kaplumbağaları gördüm ve "bunların bakımı nasıl oluyor, benim de var bitane minicik" dedim. " bunlar kış uykusuna yatar, bu iki ay sakın dokunmana hayvana, sonra kalp krizi geçirir dil altı hapı vermek zorunda kalırsın" dedi ordaki şakacı amca. ben de "heheeee" şeklinde kıkırdadım ama madem o kadar büyütmüş bildiği vardır, seviyordur hayvanları diye düşündüm. hiç dokunmadım, arada bir yemini veriyordum o kadar. sonra bir gün baktım, tylerda tık yok, bir haftadır aynı yerinde duruyor, yemler de öyle...
    kabuğuna dokundum usulcacık, yumuşacıktı.. ölmüştü...
    (bkz: requiem for tyler durden)
  4. geçen haftaya kadar bir tanesine sahiptim...pek tatlı şirin bir yaratıktı..ismini* söyleyince kafasını kaldırıp bakardı verdiği tek tepki de buydu zati...onun uyuşukluğu beni mest ederdi...bitkisel ve hayvansal iki yemi vardı...bu hayvancıklar da bizim gibi hem etçil hem otçul oluyorlarmış...hayvansal yemi pek hoş kokmazdı...ona yeşil yaratık diyen ev arkadaşımı büyüdüğünde yiyeceğine inanıyorduk *kabuğu için verdikleri sertleştirici pek işe yaradı diyemem...benim hayvancığımın da kabuğu az da olsa yumuşamıştı...600 yıl yaşadığını idda eden satıcısının yalancısı olmakla beraber çok uzun yaşadıkları bir gerçek idi ama geçen hafta gerçek diye birşey olmadığını öğrendim...
  5. akvaryumda yada özel hazırlanmış kaplarda besliyorsanız bu hayvanlara dikkat etmeniz gerekir,iki tane var ise kesinlikle birbirinin üstüne çıkmak suretiyle kaçmak isteyeceklerdir,şayet kaçarlarsa kuruyup kaskatı kalıp öbür dünyayı boylacaklardır çokça da rastlanmıştır,tabii hayvan ne bilsin dışarda girebileceği bir su olmadığını öyle ki evin halısında gezinen su kaplumbağasını tekrar akvaryuma koyduğunuzda bundan ders alır bu hayvan diye düşünmeyin o tekrar kaçmaya yeltenecektir içgüdüsel bir davranış mı yoksa zekasızlığından mı kaynaklanmakta o bilinmemektedir
  6. bilgisayar karşısındayken yan taraftan "benimle de ilgilen. bi eline al, bi yem ver." dercesine kabı tırmalayıp sahibini izleyen süper sevimli hayvanlar. ayrıca hayatımda gördüğüm en güzel yemek yiyen hayvan.
  1. 1