1. dizinin başrol oyuncusu olan andy whitfield'in kansere yakalanması sonucu, tedavisi süresince çekimlere katılamayacağından dizinin 16 nisan'da verilecek olan bölümüyle sezon finali yapılacaktır.

benzer durum dexter dizisindeki michael c. hall'un da başına gelmiş ve dizi araya girmişti. iki oyuncunun da lenf kanserine yakalanması tesadüf müdür bilinmez, lakin hep de iyi dizilerin başına mı böyle cenabet işler gelir tartışılır.
  2. ----- spoiler s1e11 -----

spartacus'un karısı ile ilgili gerçeği öğrenmesi, bundan sonra isyan ve katliam bayrağını çekeceği anlamına geliyor. bölümün sonundaki o bakışları, kafasında bir şeyler döndüğünü ve batiatus'u gebertmeden önce çeşitli şekillerde işine çomak sokacağını da gösteriyor. al intikamını aslanım. yaraşır sana.

batiatus'a gelince. çakalların şahı çıktı pezevenk iki kıl olduğu adamı tek hamle ile bitirdi. varro'nun ölümüne neden olan 15 yaşındaki piç de tiz zamanda geberdi mi, çok güzel olacak. ama hepsinden öte, en acılı şekilde gebermesi gereken ilk kişi; glaber.

alınacak çok intikam var.

----- spoiler s1e11 -----
  3. s01e11 in başında "-ya hacı baya sikiş sokuş hep kan hep cinayet. daha izlemem." diyenlere gerekli cevabı yapıştırmıştır.

"spartacus depicts extreme sensuality, brutality and a language that some viewers may find objectionable. the show is a historical portrayal of ancient roman society and the intensity of the content is to suggest an authentic representation of that period."

yani diyor ki; "spartacus fazla miktarda cinsellik, vahşet ve bazı izleyicilerin hoş bulmayabileceği bir dil yansıtmaktadır. bu dizi antik roma medeniyetinin tarihi bir yansımasıdır ve bu içeriklerin yoğunluğu o dönemin orjinalliğini yansıtabilmek için vardır."

yoksa hala "-tanrım nasıl olur? medeni romalılar bunlar olamaz!!" mı diyordunuz? ilk bölümlerde ilgi çekmek adına konulan gereksiz sevişme sahneleri bölümler ilerdikçe ortadan kalktı. artık gerçekten kendilerinin dediği gibi o dönemi yansıtmak adına yapıyorlar her şeyi. eh bir pazarlama stratejisi olarak önceleri bunu yapanları tebrik ediyorum. herkesin haberi olmuş bu şekilde bu yapımdan. keşke tarihteki yeri de bilinseydi bu olayın. dizi ile kalmasaydı.
  4. ----------------sıpoylır-----------------

e11 itibariyle herkes 3 bölümdür üstüne fazlaca gittiği ashur'a bi helal demiştir artık tüneldeki hareketinden sonra. güzel tezgah valla ne diyeyim. solonius da öyle bi pozisyon da yakalandı ki gık diyemedi garibim; elde hançer, önünde boğazı kesik başyargıç... iyi oynadı rolünü ashur, iyi. ama benim aklım, kazandığı paraya gitti her nedense. hem solonius'a şakacıktan batiatus'u ispiklerken paraları gömçürdü hem de iş bittiğinde batiatus'tan alacak. valla voliyi vurdu yavuşak.

ama her şeye rağmen varro ölmeseydi be bilader. crixus falan ölseydi de o ölmeseydi. o ballı da bi tekmeyle arenada galip geldi zaten. i will take my title back diye hava basıyodun karıya erdin mi lan muradına ballı seni.

----------------sıpoylır-----------------
  5. bir yargıcın çocuğunun karıya hayran olmasıyla varro gibi baba adamın kaybedildiği dizi her yönüyle eski roma toplumunu anlatan ve kan gibi görüntü ayrıntılarının çok iyi oluşuyla yakın zamanda gösterime giren en iyi aksiyon dizisi bnce herkesin izlemesini tavsiye ederim
  6. s1e12 ile ortalığın her bir yerine koydular laaan, tam final öncesi gibi oldu. sezon finalinde de ne olacağı çok açık artık, doctore de işin içine girerse şaşırmayın.
  7. ben bundan önce izlediğim dizileri hep topluca izledim. damardan 3 sezon lost, damardan 5 sezon house falan gibi. daha sonra bu dizileri öyle bekleyip bekleyip izlemek beni çok baydı. ama kardeşim bu alemin kralı diziyi her hafta zevkle bekliyorum. oturup 3 sezon izleyip yazık etmemeli. tribini yıllara yaymalı.

spoiler

doctore, spartacus, almanlar, crixus... ekip yavaş yavaş toplanıyor. bölüm itibariyle herkesin bir sebebi olduğunu gördük. kiminin karısı öldürüldü, kiminin sevgilisi suriyeli çakallarca iğfal edildi, kimi hizmette sınır tanımadığı efendisinin gerçek yüzünü gördü, kimi kardeşinin canını düşündü. sezon finali tadındaydı. gayet sezon finali de olabilirdi 12. bölüm. bakalım haftaya kahramanlarımızı neler bekliyor? ciddi anlamda spartacus tribine girilince dizinin tam anlamıyla oturacağını düşünüyorum.

bi de o lucretia zavallı naevia'yı dövdükten sonra bıçak istedi. sonra o bıçağı ne yaptı o meçhul? dizinin genel havasını bilen birinin aklına çok kötü şeyler geliyor. bi yerine mi monte etti bıçağı, ne oldu o bıçak?

edit: saçlarını kesmiş. peh. ben fark edemedim. lenssiz izleyince oluyor öyle tabi. gerçekten sıradan. uyarı için teşekkür ediyorum yazar arkadaşlara.

spoiler
  8. ----- spoiler s01e12 -----

spartacus'ün beklenen isyanın başlayacağının sinyalleri verildi son bölümde.

evdeki gladyatörler ve çalışanlar, yani köleler gün geçtikçe efendi-köle ilişkisinin acımasızlığını, yanlışlığını ve haysiyetsizliğini görmeye başladı. spartacus karısıyla alakalı gerçeği öğrendikten sonra zaten gaza gelmişti. bunun haricinde doctore, barca ile ilgili gerçeği öğrendi, cirxus manitayı evdeki en kaypak adama kaptırdı, germen kardeşler koşullara bayağı bir ayar olmaya başladı, naevia iğrenç bir adamla birlikte olmak zorunda kaldı, crixus'un hareketleri sonucunda o da göte geldi, mira uzaktan gözlem yaparak ayar olmakta... sezon finalinin adı "kill them all" merakla ve heyecanla bekliyoruz.

yalnız bu bölümde en çok gaza geldiğim nokta legatus glaber'in göt oluşuydu. spartacus tüm askerleri indirdikten sonra, son adamını gözünün içine baka baka sikertirken resmen ben dövüyormuşum gibi keyif aldım. ayrıca orada kendisine "senin de ananı işte böyle sikecem!" ültimatomu yaptı ki en güzeli buydu. he sonra diz çöktü falan ama bunlar planların dahilinde.

----- spoiler s01e12 -----

sezon finali olan 13. bölümü merakla beklenen dizi. cumartesi gecesi, spartacus gecesi.